Kam s tým? 9 rád na chytré, lacné a dizajnové úložné priestory v domácnosti

Veľa vecí, málo miesta, s tým sa stretávame všetci. Nič proti konzumu, lenže sa nám to doma potom všetko tak nejako kopí a hromadí a neumožňuje nám to sa z plných pľúc nadýchnuť. A niekedy nemusí byť na vine ani tak nákupná horúčka, ako skôr nie práve veľký byt. Ak nemáte to srdce aspoň raz za rok poriadne "vyvetrať", budete sa so svojimi vecami musieť naučiť žiť. Občas ale jednoducho stačí vykonať hĺbkové upratovanie domácnosti a je po probléme. Ako dať veciam trochu poriadok a všetko dobre zorganizovať? To je predovšetkým otázka úložných priestorov.
Úložné priestory v domácnostiVtesnať do malého bytu všetko vybavenie domácnosti, môže dať zabrať. Skvelým riešením sú regály, do ktorých môžete umiestniť knihy, detské hračky, ale aj športové vybavenie.

Ako do malého bytu bez garáže a pivnice naskladať všetko vybavenie domácnosti?

Najskromnejšie bývanie, ako sa kedysi "funkčným bytom", teda garsonkám, komôrkám hovorilo, je zase v móde - vďaka za to patrí najmä absurdným cenám nehnuteľností. Lenže s ním ide v ruka v ruke aj určitý minimalistický spôsob života, do ktorého sa nie každému chce. Tak minimalistický, že v ňom občas nezostáva miesto ani na základné vybavenie domácnosti, akým je napríklad vysávač. Ale aj s minimom priestoru sa dá šikovne pracovať.

Najprv si zabezpečte úložné boxy

Marie Kondo, japonská majsterka v upratovaní, radí: kúpte si boxy a organizéry a ešte nalepovacie štítky a čiernu fixku (to aby ste hneď vedeli, čo sa vo vnútri skrýva). Veci si doma rozdeľte na tie, ktoré beriete do ruky každý deň, a tie, na ktoré príde rad raz za čas, ak nie za rok. Tých je úplná väčšina. Nepatria sem zďaleka len vianočné ozdoby, ale aj náradie, sezónne oblečenie, športové a špeciálne kuchynské náčinie a podobne. A teraz, kam s tými boxmi a organizéry?

Skrine na mieru = maximálne využitie miesta

Vstavané šatníkové skrine a police na mieru vás síce vyjdú na viac, ale bohato sa vyplatia. Vyplníte nimi celú jednu stenu a rovnako tak všetky výklenky. Podľa ľubovôle si môžete usporiadať aj ich vnútro: Keď tyč na vešiaky presuniete o málinko vyššie, zostane vám pod nimi ešte miesto na jednu pre detské oblečenie.

TIP: Lepšie ako otváracie sú výsuvné. U hlbokých otváracích skriniek s policami je totiž zadný priestor zle dosiahnuteľný a často tak zostáva nevyužitý.

Čo všetko sa môže schovávať pod posteľou?

Jedno z najlepších miest pre veľa nepotrebného materiálu sa skrýva pod vašou posteľou. Ak ním už z výroby nedisponuje, vybavte si ho výsuvnými šuplíkmi sami. Tie vám nahradia zbytočne veľkú šatníkovú skriňu. Namiesto nej si kúpte len stojan na šaty alebo nejaký lepšie štruktúrovaný vešiak na stenu.

"Zaveste ho vyššie, nech sa hojdá" - závesné systémy vyriešia veľa problémov

Závesné systémy sú spásou nielen v spálni, ale aj v kuchyni. Tam si na ne môžete prehľadne usporiadať všetky svoje hrnce, panvice, pekáče a rajnice ale aj kvetináče s bylinkami. Nebojte sa ich ale využiť aj inde. Kúpeľňové skrinky a umývadlá, ktoré neprichádza do kontaktu s vodou, vydržia o poznanie dlhšie.

Veľa vecí sa dá tiež zavesiť na dvere a po stranách skríň. Vášniví cyklisti si na stenu miesto obrazov môžu uložiť aj bicykel. Stačí k tomu jednoduchý držiak a kolesá.

TIP: Máte vysoké stropy? Postavte si medziposchodie. Hore si rozložte posteľ (teplý vzduch sa drží pri strope) a dole urobte malú pracovňu alebo kútik s oblečením.

Podlaha a strop - zanedbávané úložné priestory

Najmä v malých vstupných predsieňach a na záchode toho veľa môžete schovať do zníženého stropu.

A ak sa vám do toho chce, zdvihnite podlahu v spálni. Len je nutné vyriešiť prístup k uloženým veciam. Od dverí možno urobiť otvárací schod, kadiaľ sa dajú vsunúť lyže a snowboard, a z druhého konca potom namontujete poklop alebo padacie dvierka.

Detí ako smetí - kam schovať všetky hračky?

Deti potrebujú svoje hračky, to dáva rozum. Zhotovovať pre nich organizéry nemá veľký zmysel - to by ste každý večer namiesto zaslúženého pokoja pri televízii trávili čas ich organizovaním. Najjednoduchšie ich bude niekam čo najrýchlejšie nahádzať. Na tento účel sa opäť najlepšie hodí posteľ, ale aj taburety s vekom alebo závesné vrecká.

Kúpte si vyklápacie lavice a gauče

Keď sme už spomenuli taburety v detskej izbe, stojí za to sa pozrieť aj na sedacie súpravy. Vyberajte tie s úložným priestorom, nech máte kam dať všetky deky, vankúše a náhradné periny. Trochu neprávom pozabudnuté zostali tiež vyklápacie lavice, ktoré si nájdu svoje miesto pri kuchynskom stole či v spálni.

Keď už v byte nie je priestor k pohybu, rozhýbte ho

Niekedy nie je problém ani tak s množstvom vecí, ako skôr s množstvom nábytku, zvlášť toho menšieho. Ak kvôli skrinkám a televíznemu stolíku nemáte kde rozložiť sušiak na bielizeň, priskrutkujte na ne kolieska. Potom ich ľahko premiestnite tak, aby neprekážali.

Posledná a najdôležitejšia rada: Stavajte pokiaľ možno do výšky

Vertikálna organizácia priestoru vám ušetrí neuveriteľné množstvo miesta. Nad stolíky, kúrenie, pokojne aj okná, jednoducho všade tam, kde nemôže dať skriňu, dajte police.

A lepšia ako mohutná skriňa je chudší a tiež o dosť lacnejší policový regál. Už dávno neplatí, že patria len do skladov a dielní. Lakované regály sa vyrábajú v najrôznejších farbách a veľkostiach a môžu v domácnosti fungovať aj ako pekný dizajnový bytový doplnok.
Lakovaný regálDizajnový regál možno využiť ako knižnicu, kvetinovú stenu, ale tiež napríklad ako miesto na vystavenie rámčekov s fotkami.

Dlhý policový regál skvele poslúži aj ako praktická úložná priečka. V byte 1 + kk si tú jednu jedinú miestnosť, ak ju máte k dispozícii, môžete chytro rozčleniť a ešte pri tom vytvoriť skvelú knižnicu alebo kvetinovou stenu.


Zdroj fotografií: Bazárovéregály.sk, Depositphotos.com

Nejnovější články