V tomto týždni (22.-26.4.) bude naše výdajné miesto otvorené len do 16:30, okrem štvrtka 25.4., kedy bude štandardná otváracia doba do 20:00. Ďakujeme za pochopenie!

Pripravte svoju záhradu na zimu, než začne prituhovať

Než zaleziete pod perinu a začnete si užívať teplo domova, vyrazte na záhradu. Vieme, že sa vám do zimy už veľmi nechce, ale nejaká tá práca vás vonku predsa len ešte čaká. Nebojte sa, nie je toho až tak veľa! Keď omrknete trávnik a záhony, zazimujete skleník, skontrolujete úrodu a očistíte náradie, do jari sa už moc nenadriete. Čím starostlivejšie pripravíte záhradu na zimu, tým menej starostí budete mať na začiatku budúcej sezóny.
Upratovanie lístia
Opadané lístie môžete využiť ako ochranu koreňov stromov a kríkov pred mrazmi. Lístie slúži tiež ako prirodzené hnojivo, ktoré dodá koreňom potrebnú výživu.

Pustite se do údržby trávníka

Zdravý a pekne rastúci trávnik je vizitkou každého záhradkára. Kým rastie, je dôležité ho pravidelne kosiť, aby vám neprerástol cez hlavu. Posledné kosenie sa vykonáva v závislosti na počasí spravidla na konci novembra. Neskôr sa do kosenia radšej nepúšťajte. Aby trávnik prečkal zimu bez väčšej ujmy, mal by byť mierne obrastený. Potom mu neuškodia ani mrazy alebo väčšia vrstva snehu.

Pred zimou z trávnika pravidelne shrabujte opadané lístie, odstráňte posledné popadané ovocie a zbavte sa vetví a ďalšieho neporiadku. Ak sa vám pri upratovaní tvoria hromady odpadu, ktorý potrebujete presunúť na iné miesto, použite záhradný vozík. Vďaka robustným gumovým kolesám s ním prepravíte odpad či materiál aj v horšie dostupnom teréne. Vozík je navyše sklopný, a tak sa s vysypaním lístia, pokosenej trávy alebo konárov nebudete trápiť.
vozík do záhraduS odvozom opadaného lístia vám pomôže šikovný záhradný vozík, s ktorým hravo zvládnete prácu aj v náročnejšom teréne.

Ochráňte korene stromov a kríkov pred mrazom

V období pred zimou si zvýšenú starostlivosť zaslúžia tiež stromy a kríky. Dôležité je ochrániť ich koreňové systémy pred silnými mrazmi. Využiť môžete opadané lístie, ktoré k stromom a kríkom prihrnieme. Lístie zabráni aj nadmernému odparovaniu vody, a tak nebudú stromy a kríky rýchlo vysychať. Lístie slúži tiež ako prirodzené hnojivo - priebežne sa rozkladá a dodáva potrebnú výživu. Pred mrazmi môžete chrániť aj kmene stromov, a to použitím špeciálnej fólie alebo ošetrením pomocou náteru z vápna.

Nebudete používať skleník? Zazimujte ho

Pokiaľ máte na záhrade skleník, môžete ho počas zimy používať na uskladnenie koreňovej zeleniny. Ak ale budete úrodu skladovať v pivnici a pre skleník nemáte počas zimy využitie, zazimujte ho. Pred príchodom zimy skleník starostlivo vymyte z vnútornej i vonkajšej strany a zeminu porýľujte, alebo vymeňte za novú. Približne za mesiac potom do zeminy pridajte dusíkaté vápno.

Ak máte vysoký skleník a pri čistení sa nedostanete do horných častí, použite kvalitný hliníkový rebrík. Pri zazimovanie skleníku si vystačíte s nižším typom, musí však byť dostatočne stabilné. Že poriadny rebrík ešte nemáte? Potom si prečítajte, ako rebrík na záhradu vybrať.
rebríkHliníkový rebrík využijete pri upratovaní skleníka, ale tiež pri ďalších prácach na záhrade.

Rastliny v nádobách presuňte do tepla

Rastliny vysadené v nádobách sú pri poklese teplôt v ohrození. Už počas jesene by ste ich preto mali ochrániť pred mrazom a to pomocou polystyrénových dosiek alebo netkanej geotextílie. Pred samotnou zimou by ste potom mali rastliny v kvetináčoch presunúť zvonka do tepla, napríklad na chodbu alebo do kôlne. V miestnosti, kde budete počas zimy rastliny v nádobách skladovať, by však mala byť teplota nižšia ako izbová, aby sa mohli uložiť na zimný spánok. Pri presune ťažkých kvetináčov použite fúrik, prípadne rudlu, alebo vozík. Chrbtica vám za to poďakuje.

Kontrolujte uskladnené ovocie a zeleninu

Ak vám už z práce na záhrade mrznú prsty, môžete sa pomaly presunúť do pivnice alebo špajze a pustiť sa do kontroly uskladneného ovocia a zeleniny. Ak narazíte na nahnité alebo plesnivé kusy, rýchlo ich odstráňte, aby sa nákaza nepreniesla na zdravé plody. Na ukladanie úrody používajte drevené debničky alebo plastové prepravky. Praktické sú skladacie plastové prepravky, ktoré vám v čase nevyužitia nezaberú takmer žiadny priestor. Ovocie ukladajte do prepraviek ideálne v jednej vrstve. Debny a prepravky uložte do pozinkovaných alebo lakovaných regálov, ktoré znesú väčšie zaťaženie. Plodiny budete mať na očiach a ich kontrola bude ľahká, rovnako ako manipulácia.
skladacia prepravkaPraktické plastové prepravky využijete napríklad pri skladovaní ovocia a zeleniny.

Na čo ďalšie na záhrade pred zimou nezabudnúť?

Tie najdôležitejšie práce, ktoré na záhrade čakajú každého záhradkára, sme už spomenuli. Ak máte ešte trocha času a chuti do práce, môžete sa pustiť do týchto činností:

  • Vypustite vodu z hadíc a zavlažovacích systémov
  • Očistite záhradné náradie a uskladnite ho
  • Pred zimou môžete vysadiť cibule tulipánov a hyacintov
  • Upracte všetku zeleninu náchylnú na mrazy
  • Ak nemrzne, môžete vysádzať a presádzať ovocné stromčeky
  • Ak sa dostaví prvá snehová nádielka, striasajte sneh z ihličnatých stromov
  • Nachystajte kŕmidlá a bezpečne ich umiestnite

Na záhrade je pred príchodom zimy možno trochu viac práce, než sa na prvý pohľad zdalo. Starostlivá príprava je však dôležitá, odmenou pre vás bude zdravá záhrada pripravená na ďalšiu sezónu. Ak ste všetko zvládli a nezamrzli pri tom, odmeňte sa horúcim čajom a krásu záhrady obdivujte v teple spoza okna svojho domu.


Foto Zdroj: Depositphotos.com, BazaroveRegaly.sk

Nejnovější články