Viete, ako doma ukladať a skladovať letné pneumatiky?

Aby pneumatiky vydržali v prevádzkyschopnom stave čo najdlhšie, musia byť po dobu zimného spánku správne uskladnené. Ak ste už stihli prezuť na zimné pneu, budete čoskoro riešiť otázku, kam s tými letnými. Samozrejme môžete využiť platené služby pneuservisov, ktoré vám pneumatiky za poplatok uložia do ďalšej sezóny. Ak máte k dispozícii garáž, pivnicu či dielňu, bezpečné uskladnenie letných pneumatík pre vás nebude až takým veľkým orieškom. Stačí len dodržať pár základných pravidiel.
Uložené pneu
Viete, ako správne skladovať sezónne pneumatiky?

Skladovanie letných pneumatík s ráfikom vs. bez ráfika

Spravidla sa rozlišujú dva spôsoby ukladania a skladovanie pneu podľa toho, ak sú s ráfikom, či bez neho. Mnohí majitelia áut totiž používajú len jednu sadu kolies a tak pri každom prezúvaní musia navštíviť pneuservis, kde im na disky obujú druhú sadu pneumatík. Iní sa s neustálym prehadzovaním gúm na ráfiky nechcú trápiť a tak zaobstarávajú ďalšie disky (plechové, či liatinové) a nechávajú ich nasadené ako na letných, tak zimných pneumatikách.

Správne uloženie pneu na diskoch

Ak sa chystáte uložiť na zimu kompletné kolesá, tj. pneumatiky na diskoch, skladujte ich naležato, prípadne do stĺpca. Vďaka tomu minimalizujete riziko poškriabania diskov. Kompletné kolesá je možné tiež zavesiť a umiestniť do vyšších polôh. K takémuto riešeniu sa prikláňajú tí, ktorí nemajú veľké skladovacie priestory a chcú využiť každé voľné miesto v garáži či sklade. Gumy zavesené pri strope nebudú ničomu prekážať. Pneu na diskoch môžete naležato umiestniť aj do profesionálnych regálov, ktoré sa vyznačujú vysokou nosnosťou. V priebehu zimy by ste potom mali uskladnené pneumatiky niekoľkokrát preskladať, aby sa kolesá zaťažovali rovnomerne.

Správne uloženie pneu bez diskov

Ak patríte medzi skupinu motoristov, ktorí si nechávajú kolesá na disky každú sezónu prehadzovať, budú pre vás platiť iné pravidlá. Pneumatiky bez diskov sa totiž naopak nemajú pokladať na seba ani vešať. Najlepším spôsobom je uskladnenie nastojato. Aby nedochádzalo k deformácii pneumatík, v priebehu zimy ich niekoľkokrát pootočte. Tento spôsob uskladnenia je pre pneu bez ráfikov najšetrnejší, pretože stojí v rovnakej polohe ako na aute a dotýkajú sa pevného podkladu len malou časťou behúňa.

Sklady pneumatík a pneuservisy využívajú pre uskladnenie špeciálne typy regálov bez pevných políc, kde sa pneu dotýka na dvoch miestach. Miera zaťaženie je tak ešte menší. Pre uskladnenie pneu v domácich podmienkach však dobre poslúžia aj štandardné typy priemyselných regálov, napríklad lakovaný s dĺžkou 2 metre s nosnosťou až 2 tony.
Návod na skladovanie pneu Pneumatiky na ráfikoch a bez nich sa skladujú inak.

6 dôležitých pravidiel pri skladovaní pneumatík

Aby uskladnené pneumatiky čo najdlhšie vydržali, nedeformovali sa a nemenili svoje vlastnosti, je dôležité okrem správneho uloženia dodržať aj ďalšie dôležité pravidlá:

  1. Pneu očistite - ako letné pneu uložíte do regála, odstráňte z nich viditeľné nečistoty (blato, kamienky, zvyšky asfaltu). Ak budú pred uložením mokré, nechajte ich najprv preschnúť.
  2. Nájdite chladné miesto - pneumatiky musia byť uložené na chladnom mieste, kde teplota dlhodobo nepresiahne 15°C. Ideálna je garáž, pivnica či dielňa. Vyhnite sa umiestneniu v blízkosti kotla alebo iného zdroja tepla.
  3. Zabráňte prístupu svetla - zmesy z ktorých sa pneumatiky vyrábajú, reagujú na UV žiarenie. Preto by na uložené pneu nemali dopadať slnečné lúče, ktoré by mohli spôsobiť vznik prasklín a tvrdnutie gumy. Ak vám do garáže svieti slnko, pneumatiky zakryte.
  4. Pravidelne kontrolujte tlak - uskladnené letné pneumatiky by mali byť po celú dobu zimného spánku správne nahustené. Pretože môže dochádzať k postupnému samovoľnému upúšťaniu vzduchu, tlak niekoľkokrát počas zimy skontrolujte a pneu prípadne dofúknite.
  5. Označte si pneu kriedou - pri prezúvaní na zimné gumy si tie letné označte kriedou. Na autách s predným pohonom sa predné pneu ničia rýchlejšie než zadné. Na jar ich môžete prehodiť, aby ste docielili rovnomerné opotrebovanie.
  6. Pneumatiky neskladujte vonku - vyhnite sa skladovanie pneu na dvore alebo záhrade. Ak nemáte pivnicu či garáž, zaplaťte v pneuservise za odborné uskladnenie. Životnosť pneu sa výrazne predĺži a vy tak vo výsledku ušetríte.

Pri presune do skladovacieho priestoru môžete použiť aj skladový vozík alebo rudlu, s ktorou sa moc nenadriete. Uľahčite si prácu čo to ide a šetrite svoju peňaženku. Stačí len dodržať pár jednoduchých pravidiel skladovania a životnosť pneumatík sa vám podstatne predĺži.


Foto Zdroj: Depositphotos.com

Nejnovější články