V tomto týždni (22.-26.4.) bude naše výdajné miesto otvorené len do 16:30, okrem štvrtka 25.4., kedy bude štandardná otváracia doba do 20:00. Ďakujeme za pochopenie!

6 + 2 zlepšovacie návrhy pre váš rebrík

Ako ešte viac vylepšiť aj takú praktickú vec, ako je rebrík? Pripravili sme pre vás zoznam drobných DIY (do it yourself) úprav na jeho vylepšenie, vďaka ktorým bude práca pohodlnejšia, rýchlejšia a tiež bezpečnejšia. Niektoré sú také jednoduché, že si až poviete: „Prečo mi toto nenapadlo skôr?“
Muž v žltej šiltovke a košeli opretý o rebrík
Prinášame tipy, ako urobiť prácu na rebríku bezpečnejšou a pohodlnejšou. Vyskúšajte ich!

1. Bojíte sa, že sa na rebríku pošmyknete? Polepte ho protišmykovými páskami.
Muž v žltej helme s vŕtačkou padá zo schodíkov.
Dať si na kokos nikdy nie je príliš veľká potecha. Zvlášť, keď sa vám podarí takto celkom prirodzene spadnúť.

Hliníkové rebríky sú ľahké, pevné a takmer nesmrteľné, stúpať na ne za mokra bez vhodnej pracovnej obuvi ale môže občas pripomínať jazdu na korčuliach do kopca. Niektoré modely sú už z výroby vyrobené protišmykovými priečkami, väčšinou na nich však nájdete len jemné drážky, ktoré vás pri neopatrnom došliapnutí príliš nezachránia.

O bezpečnosť práce sa môžete postarať sami. Priečky si stačí polepiť korundovou lepenkou a potom po rebríku už môžete behať pokojne naboso. Odporúčame siahnuť po vyhotovení odolnom voči vode, nech sa vám páska o chvíľu neodlepí.

2. Chcete sa o rebrík pohodlne oprieť? Natiahnite na priečky plavecké rezance
Žlté, zelené a modré plavecké rezance na kraji bazéna
Vaše píšťaly vám poďakujú!

Čistenie odkvapov, natieranie fasády, prestrihávanie stromov – človek sa z rebríka musí neustále niekam naťahovať a nahýbať. Po dlhšom státí ho priečky začnú nepríjemne tlačiť do kolien a píšťal.

Nie je nič ľahšie, ako si ich niečím obaliť. Lepšie ako staré handry na to poslúžia plavecké rezance, teda bežne dostupná a lacná penová tyč do bazéna, využívaná pri výučbe plávania. Dôležité je, aby bola dutá – po dĺžke ju rozrežete a nasadíte na tie priečky, o ktoré sa práve opierate.

TIP: Ako na stolovej píle narezať dlhé laty bez druhého páru rúk? Vezmite si na pomoc jednostranné hliníkové schodíky. Na stranu bez priečok pomocou dvoch svoriek v potrebnej výške pripevnite drevený hranol a máte hotovo. 

3. Neustále vám zhora padajú skrutky a klince? Nalepte si na rebrík magnet
Veľký magnet obklopený množstvom skrutiek a matíct
Len to neprežeňte s jeho silou. Môže sa stať, že mu vaše skrutky nebudú môcť odolať a nikdy ich už nerozdelíte.

Loviť skrutky a klince po vreckách môže byť celkom otrava, držať ich pri vŕtaní na rebríku v ústach je potom vyslovene nebezpečné. Ako pomocná ruka pritom poslúži väčší, plochý feritový magnet, ktorý na rebrík jednoducho nalepíte.

Ak však chcete, aby váš profesionálny pracovný rebrík vyzeral aj naďalej profesionálne, zvoľte radšej neodymitý magnetický držiak so závitom. Do rebríka potom stačí vyvŕtať dierku a magnet k nemu pevne priskrutkovať.

Na trhu nájdete tiež nejeden univerzálny rebríkový magnet, ktorý sa nasadzuje priamo na priečku, ktorá vám poslúži aj ako držiak na náradie.

4. Brašnu na náradie vyberajte podľa toho, či sa dá pripnúť na rozkladací rebrík
Postarší muž sedí na zemi pod rozkladacím rebríkom a drží sa za koleno
...pretože kto by chcel liezť stále hore a dole do škatule s náradím?!

Vyberáte si novú brašnu na náradie? Myslite pritom aj na svoj rebrík alebo dvojitý rebrík. Nebolo by miesto veľkej brašne lepšie obstarať si náraďový opasok? Ten totiž je možné cez vršok dvojitého rebríka prehodiť. Uľavíte tak svojmu chrbtu a všetky skrutkovače, kliešte, kľúče aj kladivá budete mať stále poruke. Ak trávite na rebríku viac času ako na zemi, možno sa vám vyplatí špeciálna pracovná kapsa.

TIP: Čím je človek starší, tým je ťahanie rebríka po záhrade sem a tam ťažšie. Dlhý rebrík je najjednoduchšie prevážať na fúriku. Podložte ho handrou alebo ešte lepšie kusom gumy či koberca, nech sa o fúrik nepoškriabe, a pripevnite ho k držadlám sťahovacími popruhmi, aby sa vám pri zatáčaní nezošmykol. 

5. Aj odkladacia plošina či držiak na vŕtačky sa dá vyrobiť vlastnými rukami
Siluety mužov v žltých helmách pracujúcich na rebríku
Hlavne prakticky a pohodlne, však vieme.

Behať hore a dolu, tu pre vŕtačku, tu pre flexu, potom pre aku skrutkovač, je obrovská strata času. Správny domáci majster si však dokáže poradiť aj v tomto prípade. Stačí na to pár drevených hranolov, z ktorých si zoskrutkujete jednoduchú odkladaciu plochu na mieru svojmu rebríku aj potrebám: na maliarsky dvojitý rebrík si vyrobíte rámček na vaničku a stieraciu mriežku s poličkou na štetce, ak pracujete na streche, potom využijete držiak na vŕtačky či nastreľovaciu pištoľ.

Toto riešenie samozrejme funguje len pre dvojdielne rebríky a pracovné schodíky, na ktoré sa dá taká plošina nasadiť.

6. Prácu dokáže značne uľahčiť aj obyčajný závesný hák
Muž chytil na rybársku udicu rebrík
Obyčajný hák môže byť poriadny úlovok do vašej zbierky nápaditých riešení!

Medzi celkom triviálne rebríkové doplnky patrí aj klasický závesný hák, ktorý zoženiete azda v každom železiarstve a hobby markete (háky z domácich potrieb radšej nekupujte, ktovie, akú majú nosnosť). Toto jednoduché riešenie je na nezaplatenie pri sadárskych prácach: na háčik zavesíte pílku aj košík na ovocie. Elektrikárom sa bude hodiť na odkladanie káblov.

Na vršok dvojitého rebríka miesto háka môžete jednoducho len navŕtať dostatočne dlhú skrutku, ktorú z oboch strán upevníte matičkami. Nejeden dvojitý rebrík alebo hliníkový kĺbový rebrík majú na tieto účely už vopred dierovanú plôšku, takže máte prácu o to ľahšiu.

Nech už z našich tipov vyskúšate akýkoľvek, prajeme úspech pri každej práci nielen s rebríkom.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Unsplash.com

Nejnovější články