10 lacných tipov, ako si farebne oživiť interiér

Máte pocit, že váš domov potrebuje zmenu? Občas stačí dodať nejaký ten farebný akcent, ktorý mu dodá nový nádych. Máme pre vás 10 tipov, ako si oživiť interiér bez toho, aby vás to nutne stálo veľa peňazí.
Obývacia izba v tlmených farbách s gaučom a rastlinou
Vyskúšajte farby, deky alebo veľké zelené rastliny. To všetko vám zútulní celú izbu.

1. Dajte sa do maľovania

Najlepší spôsob oživenia interiéru je určite nová maľovka. Biela je nuda a marhuľová je už dávno pasé. Tohto roku frčí sýtočervená, kanáriková žltá a námorná modrá. Skúste ich kombinovať so svetlosivou. Vyberte jednu stenu, ideálne tú oproti oknám, ktorú namaľujete farebným náterom. Odrazené denné svetlo dodá celej miestnosti príjemný tlmený nádych.

TIP: Zvýraznite aj rámy dverí. Do miestnosti sa potom bude vstupovať úplne inak.   

2. Vymeňte závesy

To najmenšie, čo môžete pre svoj interiér urobiť, je vymeniť závesy. Vyberte také, ktoré budú s priestorom kontrastovať. Nevyhýbajte sa jasným farbám. Svetlé závesy síce možno budete musieť častejšie prať, do miestnosti ale pocitovo vnesú viac svetla.

3. Vpustite do domu prírodu

Zožeňte si fikus, monsteru, citrónovník alebo napríklad palmu a dajte im priestor, nech rastú. Veľká kvetina v rohu miestnosti priestor opticky zväčší. Ani nemusí kvitnúť, samotná zelená skvelo ladí s dreveným nábytkom a parketami.

4. Ovešajte stenu fotografiami vo farebných rámoch

Máte niekde vzadu v šatníkovej skrini zasunutú škatuľu od topánok plnú starých rodinných fotografií? Vyberte tie najlepšie, nakúpte v domácich potrebách farebné fotorámčeky a zaveste si ich na stenu. Nad ich organizáciou veľmi nepremýšľajte. Aj v umeleckých galériách dnes frčí neorganizovanosť.

TIP: Veľký kus práce za vás urobí inteligentné LED osvetlenie, pri ktorom je možné meniť teplotu svetla. 

5. Výrazné čalúnenie premení vaše kresielka na originál

Dajte nový život svojim starým dreveným kresielkam. Nechajte si ich znovu očalúniť. Za cenu tuctového nekvalitného nábytku získate originálne sedenie s príbehom. Výstredné kreslo skvelo doplní pohovku. Uvidíte, ako sa všetci budú biť o to, kto v ňom bude sedieť.
 Obývacia izba s gaučom, dekoratívnymi kobercami a množstvom obrazov.
Vpustite do izby trochu prírody, nebojte sa farebného čalúnenia a nezabúdajte ani na fotografie.

6. Behúne a koberčeky zažívajú comeback

Zatiaľ čo klasické koberce z interiérov prakticky zmizli, behúne a perzské koberčeky sa s veľkou slávou vracajú a je nutné dodať, že nielen na zem. Dizajnový koberec je neopozeraný dominantný prvok, ktorým môžete skrášliť aj stenu v obývacej izbe. Navyše skvelo tlmí zvuk. Zaveste ho za hlavu oproti svojej domácej Hi-Fi sústave – zlepšíte tak prenos a možno aj uspokojíte susedov.

7. Aj fototapety sú zasa v móde

Ďalším polozabudnutým trendom 80. rokov sú fototapety. Ak máte za oknom len mestskú šeď, polepte si stenu obrázkom exotickej džungle alebo hôr. A ak patríte medzi zdatnejších fotografov, môžete si návrh na tapetu zaistiť sami. Existuje nespočetné množstvo tlačiarní, ktoré vám dnes fototapety urobia na mieru a nie je to ani nič drahé.

TIP: Rovnako si môžete nechať vyrobiť aj svoje vlastné, originálne závesy. 

8. Vytiahnite obrusy a dečky po babičke

Nie je nič jednoduchšie ako starý, škaredý kuchynský stôl prikryť pekným obrusom. Ideálnym zdrojom kvalitných obrusov býva babičkina skriňa. Keď už ju máte otvorenú, vytiahnite si aj nejakú háčkovanú dečku.

S dečkami to nie je radno preháňať, nech sa váš interiér nepremení na starobinec. Ak však pre ňu nájdete vhodné miesto, dokáže urobiť divy. Skvelo sa napríklad bude vynímať na minimalistickom nábytku. A rovnako ako koberec, aj zarámovaná dečka vyzerá dobre na stene.

TIP: Starý nábytok premaľujte – z poolupovanej komody si môžete ľahko urobiť DIY dizajnový kúsok. 
Muž so ženou prestierajú stôl a mladý pár v pozadí varí

Jeden taký obrus dokáže s celým priestorom hotové zázraky!

9. Rozdeľte priestor paravánmi

Spoločná kuchyňa s jedálňou či obývacou izbou je dnes už štandard. Spojenie spoločenských miestností dokáže prevzdušniť a presvetliť aj ten najmenší byt, súkromia mu ale nedodajú, čo pocítite, obzvlášť keď pracujete z domova. Byť stále na jednom mieste a pritom prepnúť medzi domovom a prácou vyžaduje disciplínu.

Máte v obývacej izbe zriadenú domácu kanceláriu? Oddeľte si ju od gauča s televízorom paravánom. Je to dobrý spôsob, ako viditeľne nebyť vidieť. Vám to pomôže v sústredení a ostatným členom rodiny dá signál, že vás nemajú rušiť.

10. Aj garáž alebo pivnica si zaslúžia trochu farieb

Farby môžete vniesť aj do ostatných častí domu. Pivnice a garáže nemusia byť ponuré miesta bez nápadu. Trochu života do nich vnesie napríklad modrý alebo červený policový regál. Dôležité je si tu samozrejme najprv poriadne upratať.

TIP: Lakované regály môžete použiť aj v interiéri. Podobne ako paravány poslúžia pri rozdelení priestoru.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nejnovější články