Ako riešiť úložné priestory v kúpeľni?

Kúpeľňa rozmerovo spravidla nepatrí medzi tie miestnosti, kde by si človek mohol dovoliť nejaké veľkolepé interiérové riešenia. Na štandardnom pôdoryse niekoľkých metrov štvorcových je potrebné okrem umývadla, vane či sprchového kúta vmestiť ešte práčku, a okrem toho tu má zostať miesto aj na jednu – dve toaletné skrinky, ktorých veľkosť rastie s počtom členov domácnosti. Kúpeľňový nábytok navyše musí odolať extrémnej vlhkosti. Ako teda najlepšie zariadiť kúpeľňu?
Kúpeľňa vo svetlých farbách s vaňou v priestore
Poradíme vám, ako na to!

Čo všetko od svojej kúpeľne očakávate?

Ak plánujete kúpeľňu ešte len budovať, máte výhodu v tom, že si ju môžete vopred rozvrhnúť, zakresliť si zásuvky a prípojky na vodu presne podľa svojich predstáv. Ak stojíte pred hotovým priestorom, veľa možností vám neostáva. Preto je nutné dobre zvážiť, ako svoju kúpeľňu chcete využívať. Trávite v nej veľa času, alebo v nej len ráno a večer rýchlo vybavíte to najnutnejšie?

  • Skladujete všetky uteráky, osušky a župany v šatníkovej skrini, alebo ich chcete mať na dosah v kúpeľni? Pokiaľ áno, budete im musieť vyhradiť patričné miesto.

  • Užívate si dlhé kúpele a chcete mať priestor na aromatické sviečky a hudbu? Potom bude treba niekam blízko zásuvky umiestniť poličku.

  • Dámy, líčite sa pred umývadlovým zrkadlom, alebo na to využívate toaletný stolík v spálni? Koľko priestoru v kúpeľni potrebujete na kozmetiku?

TIP: Vopred si zistite, z akého materiálu sú vyrobené steny, nech viete, aké prichytenie bude treba vybrať k závesným skrinkám a poličkám. 

Voľba správneho materiálu je zásadná

Kúpeľňový nábytok by mal prežiť vysokú vlhkosť a byť ľahko utierateľný. Ideálne tiež je, pokiaľ sa dajú poličky ľahko vybrať a vyčistiť. Aké materiály sú v tomto smere najpraktickejšie?

  • LDT alebo laminátová drevotriesková doska je lacná a proti vzdušnej vlhkosti celkom odolná za predpokladu, že sú laminátom oblepené aj hrany. Pri tých najlacnejších skrinkách to ale bohužiaľ nebýva zvykom. Práve tadiaľ sa do dreva dostane voda, ktorá dosku pomaly, ale isto zničí. Pod umývadlo preto voľte radšej nejaké odolnejšie materiály.

  • MDF drevovláknitá lakovaná doska sa najčastejšie používa na dvierka skriniek. Vyzerá viac ako skutočné drevo a navyše ponúka širšie možnosti úprav. Nezriedka sa stretnete aj s vyrezávanými dekormi. Platí pre ňu to isté, čo pre laminát. Čím lacnejší kúpeľňový nábytok, tým horšie spracovanie, a teda aj výdrž.

  • Masívne drevo je vhodné za predpokladu, že ide o niektorý exotický vodoodolný typ. Najčastejšie sa môžete stretnúť s luxusným tíkovým nábytkom. Za ten si ale samozrejme budete musieť priplatiť.

  • Sklo sa často používa na poličky a výplne dvierok. Nedá sa však povedať, že by šlo o práve vhodný materiál. Vode síce odolá, avšak pri ňom hrozí rozbitie a je na ňom vidieť každú šmuhu.

  • Pochrómovaný kov, z ktorého sa bežne vyrábajú všetky kúpeľňové regály a košíky, nie je napodiv práve trvanlivou voľbou, pretože vlhkosť preniká aj cez chrómovanie. Ak chcete v kúpeľni využívať kovové prvky, siahnite radšej po nehrdzavejúcej oceli.

  • Plast je zrejme najpraktickejším riešením. Nekoroduje, nestráca farbu a je ľahký. Zriedka ale narazíte na plastový nábytok do kúpeľne, ktorý by vyzeral aspoň trochu k svetu.

TIP: Kúpeľňový nábytok by mal pokiaľ možno stáť na nožičkách alebo byť zavesený na stene, aby ste pod ním mohli ľahko zmývať. 
Kúpeľňa s dreveným nábytkom a rastlinami
Drevený nábytok zútulní celú kúpeľňu. Za ten kvalitný a vodoodolný si síce priplatíte, výsledok ale stojí za to.

Čím viac nábytku, tím viac merania

Ešte skôr, ako sa vydáte na nákup skriniek a políc, si kúpeľňu dôkladne premerajte. V malej kúpeľni síce nie je príliš veľa možností, kam umiestniť úložné priestory, to však neznamená, že si budete musieť nechať vyrobiť kúpeľňový nábytok na mieru.

Stačí stavať do výšky, pokojne až k stropu. Na to sa hodí úzka skrinka či kúpeľňový regál. Skvelé DIY riešenie je aj znížiť strop nad dverami, čím vám vznikne výklenok napríklad na upratovacie prostriedky.

TIP: Čo takto práčku presťahovať pod kuchynskú linku? Ak vám tam nebude zaberať miesto na hrnce, rozhodne to stojí za zváženie. Vstavaná práčka v kuchyni je obľúbeným riešením pre malé byty. 

Úzky regál do kúpeľne pre tých, ktorí si trúfnu na neošúchaný štýl

Nebojte sa pre inšpiráciu siahnuť aj mimo klasického nábytku. Úzky regál do kúpeľne z nehrdzavejúcej ocele s MDF policami spĺňa všetky dôležité parametre:

+      Je vyrobený z vodoodolných materiálov.

+      Police je možné vybrať a očistiť.

+      Stojí na nožičkách, takže pod ním je možné zmývať.

+      Využíva priestor efektívne do výšky.

+      Nemusíte pri ňom riešiť otváranie dvierok.

TIP: Postavte si na kúpeľňový regál vlhkomilné rastliny. Na stĺpiky regála tiež môžete primontovať háčiky na uteráky. 


Zdroj fotografií: Depositphotos.com, BAZAROVEREGALY.SK

 

 

Nejnovější články