Ako vybaviť interiér chalupy, aby hladil po duši?

Interiér vidieckej chalupy si zaslúži rovnakú pozornosť ako váš domov. Jeho vybavenie sa dá zvládnuť lacno, pekne v štýle „čo Slovák, to domáci majster“, len je potrebné sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Poradíme vám, ako na to.
Interiér chalupy s vybavením
Chalupa nesmie slúžiť ako sklad harabúrd, ale pokiaľ sa starý nábytok volí s vkusom a mierou, tak chalupe pristane. Ku klasike patrí napríklad aj stolík zo starého šijacieho stroja.

Urobte zo svojej chalupy svätostánok pokoja

Chalupa je v slovenskom prostredí pojem. Niečo ako obytné auto pre Holanďanov, sauna pre Fínov alebo loďka pre Chorvátov. Je to symbol absolútnej slobody a relaxácie. Človek sa nemôže dočkať, až cez víkend konečne vypadne na chalupu a prevetrá si hlavu.

Obvyklý interiér chalupy ale spravidla svätyňu pokoja ani zďaleka nepripomína. Častejšie vyzerá ako skladisko nepotrebných vecí, pre ktoré už doma nebolo miesto. Mieria sem všetky poháre, hrnčeky a hromady starého riadu, vŕzgajúce stoličky, presedená pohovka, zanesená rýchlovarná kanvica či nepoužívaný elektrický gril s tým, že sa to tam „aspoň dorazí“. Na chalupu predsa nemá zmysel kupovať nič nové, to dá rozum.

Staré veci áno, ale s mierou a hlavne vkusom

Obstarávať nový nábytok na chalupu si môže dovoliť asi len málokto. Dobrá správa je, že nič také nie je potrebné. Kuchyňu na chalupe môžete pokojne vybaviť starými skrinkami, stolom a stoličkami, či už zo svojho bytu alebo z bazáru, len sa vyplatí držať sa 3 jednoduchých pravidiel:

  • Dbajte na pohodlie. Na chalupu jazdíte odpočívať, takže by vám to jej priestor a nábytok mal dovoliť.

  • Klaďte dôraz na funkčnosť a praktickosť. Voziť sem veci, ktoré ani doma nepoužívate, nemá príliš cenu.

  • Vdýchnite miestu dušu. Snažte sa zjednotiť štýl. Ide hlavne o to, aby ste sa tu cítili dobre.

TIP: Nebojte sa vyhodiť staré predmety, ktoré sa vám nepáčia. Postavte ich k odpadkovým nádobám, niekto pre ne využitie určite nájde.

Chalupe svedčia tlmené farby a prírodné materiály

Správna chalupa v lesoch by mala do prírody zapadnúť. Vnútri by mali prevládať tlmené, pastelové farby ladiace s lakovaným drevom, ktorého by v interiéri malo byť čo najviac. Len dajte dobrý pozor na povrchovú úpravu dreveného nábytku. Na chalupe, kde sa pravidelne nekúri ani nevetrá, hrozí, že drevo začne pracovať, alebo dokonca hniť.
Biely interiér chalupy s regálmi
Ako úložný priestor na chalupe výborne poslúžia policové regály. Pokiaľ chcete, aby sa vizuálne prepojili s interiérom, stačí ich napr. natrieť farbou, ktorá v miestnosti prevláda.

Odpočinok si žiada kvalitnú posteľ – tá môže byť napríklad z paliet

Paletový nábytok síce už nie je tak in ako býval, to však nemení nič na tom, že ide o dobrý spôsob, ako si lacno a prakticky zariadiť interiér. Najmä posteľ z paliet je jednoduchá na výrobu. Palety stačí zbrúsiť, prelakovať, naskladať na seba a zoskrutkovať.

Kvalitný spánok ostatne závisí najmä od pohodlného matraca a na tom by ste nemali šetriť ani na chalupe. Pokiaľ by v nej mala byť nová len jedna jediná vec, je to práve matrac.

TIP: Interiér chalupy by nemal príliš pripomínať váš domov, aby sa tu vaša myseľ mohla odreagovať, ako sa patrí.

Nezabudnite na dostatok úložných priestorov

Na chalupu sa jazdíte rekreovať a na to potrebujete nejaké to vybavenie: rybársku udicu, bedmintonové rakety, grilovacie náčinie, hojdacie siete. To všetko zaberá nemálo miesta. Ideálnu skrýšu predstavujú staré, priestranné komody a truhlice, ktoré zároveň využijete aj ako odkladací stolík.

Pivnicu a dielňu zariaďte hlavne prakticky

Množstvo Slovákov odpočíva pri práci. A na chalupe je stále čo robiť. Dôležité je striktne rozlišovať obytné a pracovné priestory a nepresunúť všetko to haraburdie, od ktorého ste svoju chalupu práve oslobodili, do pivnice, dielne či kôlne.

Pre pracovné priestory platí jediné pravidlo: maximálna praktickosť. Tá ide ruka v ruke s organizovanosťou. Lopaty, hrable a ďalšie náradie je možné zavesiť na stenu. To isté platí aj pre skladacie rebríky. Na drobnejšie predmety je dobré si obstarať úložné boxy a prepravky.

Na otázku, ako najlepšie usporiadať priestory v pivnici, existuje jednoduchá odpoveď: Obstarajte si policové regály. Do pivnice či dielne, kde by im mohla hroziť vplyvom vlhka korózia, odporúčame voliť pozinkované regály.

TIP: Regály znesie aj kuchyňa. Na chalupe nimi môžete vybaviť napríklad špajzu


Zdroj fotografií: Depositphotos.com, BazárovéRegály.sk

 

Nejnovější články