Návod na jarné upratovanie

Je čas na jarné upratovanie. To, čo sa nestihlo pred Vianocami, sa musí stihnúť teraz, ešte kým príde Veľká noc. Jarné upratovanie je dôkladnejšie ako to priebežné. Sústrediť by ste sa pri ňom mali najmä na tie miesta, ktoré bežne míňate so slovami, že to sa uprace nabudúce alebo že tam predsa nie je vidieť. Čo všetko to prináša? Máme pre vás prehľadný návod, ako na to.
Meditujúca staršia žena po upratovaní
Aj upratovanie môže byť pohoda.

Všetko si vopred naplánujte

Jarné upratovanie vyžaduje istú dávku systematickosti. Vrhnúť sa naň bezhlavo preto nie je veľmi dobrý nápad. Najprv si spíšte, čo všetko bude nutné urobiť.

 • Zotrieť prach a vymiesť pavučiny,

 • vysať za chladničkou, pod gaučom a nábytkom,

 • umyť okná a vyprať záclony,

 • vyčistiť odpady,

 • odmastiť rúru a digestor,

 • vyčistiť chladničku a odmraziť mrazničku,

 • prebrať šatník, upratať zimné oblečenie,

 • a prípadne aj opraviť drobné poruchy.

Mladý pár v starom sídle, žena omotaná pavučinamiStrašidelnú atmosféru nechajte až na koniec októbra.

Najskôr sa zbavte všetkého prachu

Nikdy nezačínajte od kúpeľne a záchoda, pretože sem budete pravdepodobne chodiť prať handry a vylievať špinavú vodu. Najlepšie bude, keď sa pre začiatok pustíte do lapačov prachu. Tie totiž už pri prvom letmom dotyku všetky svoje nahromadené zásoby vypustia do ovzdušia. Stiahnite záclony a závesy, poťahy z vankúšikov, zložte periny a zrolujte koberčeky. Čo môže, ide do práčky, zvyšok aspoň dôkladne vyklepte z okna a nechajte vyvetrať.

S prachom ešte nie je koniec. Teraz je čas zotrieť vrchy skríň a komôd, lustrov a lámp, televízorov a reproduktorov, parapetov, rámov obrazov, zrkadiel aj okien a dverí. Nezabudnite ani na také drobnosti, ako sú zásuvky a vypínače.

TIP: Drevený nábytok nechajte oschnúť a potom naň naneste ochranný sprej s leštidlom. 
Žena v gumových rukaviciach utiera prach z políc
Všetky tie knižky, sošky a vázy vyzerajú skvelo, ale prach im príliš dobrú službu nerobí.

Okná umývajte zásadne len vtedy, keď je oblačno

Prvé jarné slnko spravidla odhalí, ako veľmi ste sa oknám cez zimu nevenovali. Teraz je potrebné im to vynahradiť. Rámy a žalúzie očistite od prachu, nech si potom okná zbytočne znovu nezašpiníte. Na sklo použite čistiaci prostriedok s alkoholom, ktorý im dodá lesk.

Na umývanie okien si vyberte oblačný deň. Slnko totiž mokré okná rýchlo vysuší ešte pred utretím, takže na nich vzniknú len ďalšie šmuhy.

Ako na upratovanie v kuchyni?

Kuchynskú linku isto utierate niekoľkokrát denne. Ako často ale upratujete pod mikrovlnnou rúrou, mixérom a kávovarom? Aspoň pri jarnom upratovaní by ste mali z linky odstrániť naozaj všetky pomôcky a spotrebiče a pracovnú dosku dôkladne dezinfikujte.

Vnútro mikrovlnnej rúry aj tej klasickej je potrebné odmastiť rovnako ako digestor. A kávovar si isto zaslúži odvápnenie. Aj keď sa snažíte žiť a upratovať ekologicky, v tomto prípade odporúčame siahnuť po poriadnych prípravkoch, ktoré zaručene vyžerú všetku mastnotu a usadeniny.

TIP: Prenajmite si na pár dní parný čistič a penový vysávač. Bežne sa to dá v každom veľkom hobby obchode a existujú na to aj špecializované firmy. Tým prvým bez jedinej kvapky chémie vyčistíte a vydezinfikujete podlahy, obklady, drez či celú kúpeľňu (a niektoré zvládnu aj okná), ten druhý sa postará o revitalizáciu čalúnení a kobercov. 

Preberte svoj šatník

Teraz je čas vrhnúť sa na šatník. Zimné oblečenie vyperte, kabáty nechajte vyčistiť a všetko naskladajte do vriec, ktoré môžete s pokojom odniesť na regál do garáže. Budú tam lepšie chránené pred moľami, ako by boli vo vašej skrini.

Keď už ste pri tom, skúste sa trochu zaprieť a svoj šatník trochu preberte. Urobte dobrý skutok a nenosené veci darujte na charitu. Ak si chcete nielen v šatníkovej skrini urobiť poriadok, inšpirujte sa u japonskej upratovacej guru Marie Kondo. Celý článok o tom, ako funguje metóda KonMari, nájdete na našom blogu. Tu len spomenieme tie najdôležitejšie informácie týkajúce sa oblečenia.

 1. Nahádžte všetko oblečenie na jednu kopu. Áno, je to drastické, ale aspoň uvidíte, koľko toho v skrini naozaj máte.

 2. Choďte kus po kuse a pýtajte sa seba. Nosím to častejšie ako raz za rok? Prináša mi to radosť? Keď nie, na charitu s tým.

 3. Čo zostane, to zrolujte a postavte do skrine vedľa seba. Z komínčeka v polici totiž spravidla ťaháte len prvé tri tričká. Na tie veci, ktoré sa nevojdú do zásuviek, si môžete obstarať plastový úložný box.

Jeden košík s rozhádzanými a druhý s poskladanými utierkamiJe jedno, či do valčekov skladáte oblečenie, utierky alebo uteráky – ono to jednoducho funguje!

Odstráňte drobné poruchy

Využite túto príležitosť aj na odstránenie drobných porúch, ktoré sa v domácnosti nazbierali. Obnovte tmel na lištách pri kuchynskej linke, priskrutkujte uvoľnené držadlá na skrinkách a zásuvkách, namažte zatuhnuté pánty, prilepte odpadnuté dlaždičky a vyčistite sifóny a odpadový kanálik na sprchovom kúte.

Podlahy až na úplný koniec

Aj z bežného „udržiavacieho“ upratovania isto viete, že podlahy sa vyplatí nechať až na koniec, aby sa po nich čo najmenej šliapalo. Vyžeňte von všetkých členov rodiny, otvorte okná, pozmývajte, nalejte si za odmenu pohár vína a nechajte podlahy vyschnúť.
Víno + upratovanie = radosť
Podľa nás je matematika jasná!

Jarné upratovanie je tiež skvelá príležitosť na reorganizáciu

Keď už sa pustíte do prekladania skriniek v kuchyni či obývačke, využite tú príležitosť a pretrieďte ich obsah rovnako, ako ste to urobili so šatníkovou skriňou. Na túto príležitosť sa opäť hodí metóda KonMari:

 1. Preložte suroviny podľa toho, ako často pre ne do skrinky siahate.

 2. Vyhoďte všetko, čo naozaj nepoužívate.

 3. Čo sa dá, presypte z mäkkých obalov do popísaných pohárov a škatuliek, do ktorých sa vám nedostanú mole a mušky.

 4. Zavareniny a ingrediencie, z ktorých varíte zriedka, preložte do prepravky a odneste do špajze či pivnice.

Prázdne skrinky opäť vyčistite. Pripravte sa na to, že police zamastené a zalepené od jedla vám dajú zabrať. Tiež všetko, čo si chcete ponechať, pred vrátením do skrinky utrite.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com, BazárovéRegály.sk

 

Nejnovější články