V tomto týždni (22.-26.4.) bude naše výdajné miesto otvorené len do 16:30, okrem štvrtka 25.4., kedy bude štandardná otváracia doba do 20:00. Ďakujeme za pochopenie!

Ako zatočiť s potravinovými moľami? Chce to hlavne trpezlivosť.

Potravinové mole si najradšej pochutnávajú na sypkých potravinách, ako sú vločky, múka alebo ryža. Zanechávajú po sebe tenké pavučinky, hrudky a chuchvalce. Pokiaľ ste zistili, že sa u vás doma uhniezdil tento škodca, pripravte si pevné nervy a poriadnu dávku trpezlivosti, pretože to bude zdĺhavý boj.

potravinové mole

Popisek: Potravinové mole nájdete najčastejšie v múke, ovsených vločkách alebo ryži.

Aký je rozdiel medzi potravinovou a šatovou moľou?

Potravinové mole nie sú jediné motýle, ktoré vám doma dokážu narobiť veľa škody. Pozor si dávajte tiež na moľu šatovú. Tú nájdete vnútri šatníka, kde rada hoduje na vláknach oblečenia.

Ako rozpoznáte potravinovú moľu od šatovej? Ak doma spozorujete malého motýľa sfarbeného do siva bez škvŕn na krídlach, narazili ste na moľu šatovú. Zbavíte sa jej napríklad pomocou levandule. Pokiaľ ale uvidíte živočícha veľkého až 2 cm s krídlami, na ktorých sa vynímajú hnedé alebo čierne škvrny, máte tu „česť“ s moľou potravinovou.

Hlavnú úlohu hrajú samičky

Sypké potraviny vyhľadávajú hlavne samičky, ktoré do nich nakladú vajíčka. Z tých sa potom vyliahnu húsenice, ktoré vaše zásoby požierajú. Najedené húsenice sa vnútri obalov s múkou alebo obilninami zakuklia a premenia sa na dospelého jedinca.

Húsenica sa na dospelého motýľa premenia zhruba o 12 týždňov. Do roka tak môžu vnútri vašej domácnosti vyrásť dve až tri generácie molí.

mole

Popisek: Najväčšiu škodu narobia v potravinách samičky, ktoré do nich kladú vajíčka. Vyliahnuté húsenice potom zásoby požierajú.

Napadnuté potraviny bez milosti vyhoďte

Aby ste sa molí naozaj zbavili, musíte byť hlavne trpezliví a dôslední. Preto zabudnite na to, že potravinami sa plytvať nemá, a nemilosrdne vyhoďte všetko jedlo, ku ktorému sa títo škodcovia dostali. Nestačí len odsypať časť znečistenú pavučinkami alebo hrudkami, musíte sa zbaviť úplne všetkého.

Starostlivo prezrite hlavne otvorené vrecúška alebo škatule s potravinami, kam majú mole najlepší prístup. Jedna samička je schopná naklásť až 700 vajíčok, takže máte o prácu postarané.

Tip: Zatiaľ čo napríklad múku mole milujú, do škorice, cukru alebo karí sa nehrnú. O tieto potraviny tak mať strach nemusíte.

Dajte sa do generálneho upratovania

Ak ste sa zasiahnutých potravín už zbavili a hovoríte si, že máte vyhraté, neradujte sa. Čaká vás ešte veľké upratovanie. Všetky skrinky v špajze alebo kuchyni vypracte a poriadne vyčistite. Môžete na to použiť vodu zmiešanú s octom. Nezabudnite dôkladne vyčistiť rohy a steny poličiek a zamerajte sa tiež na odpadkový kôš. Hľadajte malé zakuklené húsenice, z ktorých sa liahnu dospelé mole a ihneď sa ich zbavte.

Starostlivé upratovanie všetkých kútov a stien vnútri skriniek alebo políc regálov v kuchyni a v špajze opakujte každé tri mesiace. Vo svojom snažení nepoľavujte, inak sa mole vrátia a budete musieť celý proces postupovať znovu.

Na mole s prírodnými aj chemickými odpudzovačmi

Po upratovaní rozmiestnite na všetky miesta, kde skladujete potraviny, vrecúška s bobkovým listom, levanduľou, citrónovou kôrou alebo šišky chmeľu. Tieto prírodné odpudzovače by mali vyhnať všetky mole, ktoré sa vám nepodarilo počas upratovania odstrániť.

 

bobkový list

Popisek: Proti moľom nasaďte prírodné odpudzovače. Vyskúšať môžete napríklad bobkový list.

Pokiaľ ale prírodné odpudzovače nepomôžu, stavte na tie chemické. Obstarajte si špeciálne lepiace pásky proti moľom. Ich vôňa vábi samčeky, ktoré sa na ňu prilepia. Tým sa zruší reprodukčný proces a nebudú sa liahnuť nové larvy. Za skúšku stoja tiež rôzne spreje na hubenie hmyzu.

Vyhrajte nad moľami vďaka prevencii

Aby ste sa problémom s moľami vyhli veľkým oblúkom, mali by ste myslieť na prevenciu. Dôsledne dodržujte pár pravidiel, vďaka ktorým potraviny pred moľami uchránite.

  1. Všetky zakúpené sypké potraviny kontrolujte. Často si mole donesiete priamo z obchodu.
  2. Ryžu, múku, ovsené vločky a ďalšie sypké potraviny nenechávajte v otvorených vrecúškach alebo škatuliach. Ihneď po otvorení obalu ich presypte do uzatvárateľných nádob, do ktorých sa mole nedostanú. 
  3. Pravidelne starostlivo upratujte poličky v špajze a kuchyni.
  4. Moľom vyhovuje teplejšie prostredie, preto sa snažte sypké potraviny skladovať v miestnosti s nižšou teplotou. Najlepšie do 13 stupňov.

potraviny

Popisek: Sypké potraviny dajte do uzatvárateľných nádob. Tie sklenené navyše fungujú ako vkusný dizajnový doplnok.

Nejnovější články