Ako si poradiť s odolnými škvrnami? 2. diel

Krv sa nám z nosa bežne spúšťa vo chvíli, keď na sebe máme svoje najobľúbenejšie biele tričko. To nehovoríme ani o tom, keď omylom mastnými rukami zavadíme o nohavice. Škvrna je na svete počas sekundy, ale z oblečenia ju nemusíme dostať už nikdy. Keď ale poznáme správne triky, nemusíme hádzať flintu do žita. Poraďte si s fľakom od krvi, vosku, atramentu, mastnoty, ale aj čokolády!

Popisek: Poraďte si hravo so škvrnami od krvi, čokolády, ale aj atramentu a vosku.

1.  Krv odstráňte studenou vodou s mydlom alebo peroxidom

Zabudnite na vyraďovanie oblečenia zašpineného od krvi zo šatníka. Červenú škvrnu na vašom obľúbenom kúsku bielizne hravo odstránite. Skúste na zasiahnuté miesto pustiť studenú vodu a budú sa diať zázraky.

Okrem škvŕn od kávy alebo čaju platí aj na fľaky od krvi studená voda. Stačí, keď zasiahnutý kúsok bielizne dáte do studenej vody a nanesiete na škvrnu tuhé mydlo. Nechajte oblečenie vo vode odstáť a potom ho opatrne preperte v rukách.

Pri jemnejších látkach sa spoľahnite na pastu zo soli. Zmiešajte kuchynskú soľ s vodou, kým sa nevytvorí pasta, ktorú votriete do látky. Bielizeň preplachujte v studenej vode a opakujte, kým škvrna nezmizne.

Pokiaľ na škvrnu od krvi narazíte skôr, ako stihne zaschnúť, spoľahnite sa na peroxid. Vždy vyskúšajte, ako bude peroxid na látku reagovať, aby ste oblečenie nezničili. Peroxid zrieďte jedna k jednej s vodou a nalejte ho na znečistené miesto. Až peroxid prestane peniť, znovu ho dolejte a opakujte, kým fľak od krvi nezmizne. Nakoniec bielizeň opláchnite v studenej vode.

škvrna od krvi

: Škvŕn od krvi už sa nemusíte obávať. Z oblečenia ich dostanete vďaka studenej vode s mydlom.

2.  Prostriedok na riad odstráni mastnotu aj z oblečenia

Či už varíte alebo obedujete za pochodu, mastná škvrna sa na tričku alebo blúzke objaví rýchlosťou blesku. Ako taký mastný fľak odstrániť? Pokiaľ dáte oblečenie do práčky, zasiahnutého miesta sa najskôr nezbavíte, preto v takýchto prípadoch siahnite po prostriedku na umývanie riadu.

Prípravok, ktorý používate na odstránenie mastnoty z riadu vás zbaví tiež mastných škvŕn na oblečení. Na znečistené miesto naneste umývací prostriedok a pretrite rukou alebo hubkou. Nechajte pôsobiť a potom umyte vodou.

Pokiaľ prostriedok na umývanie nepomôže, skúste zmiešať jedlú sódu alebo kypriaci prášok s vodou, až sa vytvorí kaša. Tú potom naneste na mastnú škvrnu a nechajte pôsobiť. Nakoniec prepláchnite pod studenou vodou a dajte vyprať do práčky.

3.  Na škvrny od vosku choďte so žehličkou

Pokiaľ si radi vytvoríte útulnú atmosféru pomocou zapálenej sviečky, určite ste už zažili situáciu, kedy ste až príliš silno sfúkli sviečku a vosk vám pristál na oblečení. Pokiaľ ste tápali nad tým, ako sa takého fľaku od vosku zbaviť, máme pre vás riešenie.

Úplne najjednoduchšie ho odstránite pomocou príborového noža. Bude stačiť, keď vosk opatrne zoškrabnete. Na oblečení ale zostane škvrna od vpitého vosku, na ktorý použite žehličku nastavenú na najnižšiu teplotu.

Látku nezabudnite podložiť novinami alebo hrubou vrstvou nasiakavých papierov alebo utierok, aby vosk nepresiakol na druhú stranu bielizne. Trochu tenšiu vrstvu utierok položte na škvrnu a tú pomaly prežehľujte. Opakujte tak dlho, kým sa vosk úplne nevpije do utierok. Myslite na to, že utierky bude potrebné počas žehlenia meniť. Pozor dávajte tiež na to, aby ste oblečenie nespálili.

4.  Škvrny od atramentu odstránite mliekom

Už ste si niekedy strčili pero do vrecka na nohaviciach alebo košeli? Po nájdení tmavej škvrny na oblečení ste to najskôr ľutovali a bielizeň vyradili zo šatníka. Pokiaľ žijete v domnienke, že čistenie fľaku od atramentu je vopred prehraný boj, máme pre vás dobrú správu. Škvŕn od atramentu sa totiž zbavíte pomocou mlieka.

Znečistený kúsok oblečenia potrite horúcim mliekom pomocou hubky alebo handričky. Opakujte tak dlho, kým škvrna od atramentu nezmizne. Ak sa na bielizni stále vyskytujú stopy tmavej farby, dajte oblečenie cez noc do vody s pracím práškom.

škvrna od atramentu

Popisek: Atrament sa dá dobre odstrániť mliekom alebo lakom na vlasy. Znečistené oblečenie tak už nemusíte vyraďovať zo šatníka.

Okrem mlieka zaberá na atrament tiež lak na vlasy. Pod miesto so škvrnou dajte papierovú vreckovku alebo noviny, aby sa tmavá farba neprepíjala do ďalších vrstiev oblečenia. Na zasiahnuté miesto zblízka nastriekajte lak na vlasy, ktorý škvrnu sčasti rozpustí. Nečistoty ošetrite hubkou alebo utierkou, ktoré nasajú vlhkosť a opakujte, kým fľak nezmizne. Bielizeň potom vyperte v práčke.

5.  Čokoládu dostanete z oblečenia vďaka slanej vode

Pokiaľ vo vás odolné škvrny od čokolády vyvolávajú paniku, odteraz už môžete zostať pokojní. Prinášame vám rady, ako sa tmavých fľakov na oblečení efektívne zbaviť. Nevešajte tak hlavu a radšej siahnite po soli a vode.

Ako dostať čokoládu z oblečenia pomocou soli a vody? Stačí, keď vo vlažnej vode rozpustíte trochu soli, namočíte do nej hubku a pretriete ňou znečistené miesto. Slanú vodu nechajte ešte chvíľku pôsobiť. Ak škvrna úplne nezmizne, namočte bielizeň do vody s pracím práškom a nechajte hodinu odpočívať. Potom dajte oblečenie do práčky.

Tmavých škvŕn od čokolády sa zbavíte tiež pomocou tepléhohorúceho mlieka. Namočte doň hubku a očistite s ňou zasiahnuté miesto. Pokiaľ bude fľak stále viditeľný, opäť namočte do vody s pracím práškom a potom vyperte v práčke.

prací prášok

Popisek: Pokiaľ škvrny po ručnom praní nezmiznú, pomôže namočiť oblečenie do vody s pracím práškom.

 

Nejnovější články