Ako si poradiť s odolnými škvrnami? 1. diel

Škvrna červenej farby na vašej obľúbenej bielej blúzke dokáže spoľahlivo pokaziť príjemný večer pri pohári červeného vína. Odteraz ale nemusíte kvôli odolným škvrnám panikáriť. Aj keď si s nimi práčka často neporadí, vy áno. Často stačí, keď siahnete do svojho arzenálu domácich univerzálnych čističov a odstránenie fľakov od vína, trávy, kávy, potu alebo make-upu už pre vás nebude problém.

odstránenie škvŕn

Popisek: Škvrny od kávy, vína alebo make-upu vyzerajú na prvý pohľad desivo. Vy sa ale nemusíte strachovať, s odolnými škvrnami si hravo poradíte.

Na čo myslieť pri čistení odolných škvŕn

Skôr, ako sa do samotného čistenia škvŕn pustíte, mali by ste myslieť na pár základných pravidiel, vďaka ktorým sa nečistôt zbavíte jednoduchšie a rýchlejšie.

Zašpinené miesto sa snažte vyčistiť čo najrýchlejšie. Najlepšie hneď po tom, čo sa škvrna objaví, aby sa nečistoty nestihli vsiaknuť do vlákien. Pri samotnom čistení sa snažte škvrny ošetriť tak, aby ste ich nerozmazávali, tým len rozšírite znečistenú plochu. Nakoniec ošetrené kúsky vyperte v práčke na klasický program.

1. Ako odstrániť škvrny od červeného vína?

Asi každý milovník červeného vína to niekedy zažil. Stačí chvíľka nepozornosti a katastrofa v podobe červenej škvrny na oblečení je na svete. V takýchto prípadoch siahajte pre zmenu po víne bielom. Nielen preto, že na oblečení zanecháva svetlejšiu škvrnu, ale tiež preto, že vám pomôže fľak od červeného vína odstrániť.

škvrna od vína

Popisek: Fľaky od červeného vína hravo odstránite pomocou bieleho vína alebo soli.

Naneste trochu bieleho vína na znečistené miesto a po chvíli ho vysajte utierkou. Fľak môžete tiež pokvapkať citrónovou šťavou a opláchnuť teplou vodou alebo posypať soľou, ktorá vytiahne vlhkosť.

2.  Škvrny od trávy odstráňte octom alebo citrónom

Piknik na tráve počas preslneného popoludnia znie dobre, že? Čo už také príjemné byť nemusí, sú zašpinené nohavice alebo šaty od trávy. Na zelené škvrny si pripravte ocot.

Zašpinené oblečenie namočte a vložte do octového kúpeľa, použite 3 lyžice octu na 1 liter vody. Nechajte pár hodín odmočiť a potom vyperte v práčke na štandardný program.

Použiť môžete tiež citrón, ktorého kyslosť škvrny od trávy ľahko odstráni. Nakoniec dajte znečistený kúsok oblečenia do práčky.

3.  Studená voda vás zbaví škvŕn od kávy

Bez čoho si nedokážete predstaviť každé ráno? Pokiaľ je vaša odpoveď káva, asi ste už niekedy riešili problém s rozliatou „životodarnou” tekutinou na tričku alebo košeli. Ako ale takú škvrnu od kávy odstrániť?

káva v posteli

Popisek: Káva v kombinácii so svetlým oblečením väčšinou znamená tmavú škvrnu na tričku alebo nohaviciach.

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je ponorenie znečisteného miesta pod studenú vodu. Snažte sa pod vodou oblečenie jemne trieť tak, aby ste ho nezničili.

Ďalším pomocníkom pri odstraňovaní kávových fľakov je citrónová šťava. Nakvapkajte ju na škvrnu a nechajte niekoľko minút pôsobiť, potom umyte vodou.

Tip: Studená voda je pri čistení odolných organických škvŕn kľúčová. Pokiaľ by ste použili teplú vodu, nečistoty by sa do vlákien viac vpili a horšie sa potom čistili.

4.  Ako sa zbaviť škvŕn od make-upu?

Nepriateľom všetkých golierikov a rolákov blúzok a košieľ je bezo sporu make-up. Aby sa pri obliekaní nestala nehoda v podobe béžovej škvrny na oblečení, chce to poriadnu dávku zručnosti a praxe. Pre tých menej skúsených je tu žlčové mydlo alebo alkohol.

Na bielizeň znečistenú od make-upu najlepšie zaberá žlčové mydlo. Ide o mydlo s prímesou hovädzej žlči, ktorá dokáže efektívne odstrániť škvrny všetkého druhu. Znečistenú bielizeň namočte do studenej vody, naneste na škvrnu žlčové mydlo a opatrne rukou vmasírujte do látky. Potom fľak umyte vodou.

žlčové mydlo

Popisek: Škvrny od make-upu spoľahlivo odstráni žlčové mydlo.

Tip: Žlčové mydlo môžete použiť na celý rad odolných škvŕn. Okrem make-upu tiež na mastnotu, krv, trávu alebo na fľaky od ovocia.

Ďalším spoľahlivým čističom kozmetických prípravkov je alkohol. Na odstránenie škvŕn make-upu tak môžete použiť napríklad alpu alebo penu na holenie, v ktorej je alkohol obsiahnutý. Alkohol naneste na zasiahnuté miesto, pretrite vo vlažnej vode a potom dajte vyprať do práčky.

5.  Na škvrny od potu použite citrón alebo ocot

Častejšie nosené kúsky oblečenia sa skôr alebo neskôr znečistia od potu. Medzi tie najchúlostivejšie materiály patria ľan, hodváb alebo plátno. Ako si s takými škvrnami poradiť? Siahnite po citróne.

Do litra horúcej vody vytlačte 1 citrón a ponorte dovnútra znečistený kúsok oblečenia. Nechajte hodinu odmočiť a potom vyperte v práčke.

So škvrnami od potu si dokáže poradiť aj ocot. Zmiešajte hrnček octu s hrnčekom vlažnej vody, ponorte dovnútra kúsok oblečenia a pretrite ho v rukách, kým škvrna nezmizne. Potom dajte bielizeň vyprať do práčky. 

Zaujíma vás viac tipov, ako si poradiť s odolnými škvrnami? Pripravili sme pre vás pokračovanie, v ktorom nájdete užitočné rady.

 

Nejnovější články