Ako na čistenie žehličky ľahko a lacno? Vystačíte si s domácimi čističmi.

Pripálené kúsky tkaniny alebo vodný kameň. Také nečistoty sa môžu objaviť na žehliacej ploche vašej žehličky, a rozhodne nechcete, aby sa objavili tiež na práve vypranom kúsku oblečenia. Aby ste pri žehlení takým nehodám predišli, všetky nečistoty odstráňte zo žehličky čo najrýchlejšie. Neviete ako na to? Nechajte si od nás poradiť.

žehlička úvodka SK

S nečistotami na žehličke si hravo poradia univerzálne domáce čističe.

Na vodný kameň choďte s octom

Vodný kameň dokáže urobiť na žehličke pekný neporiadok. Škoda, ktorú vodný kameň môže napáchať, sa odvíja od tvrdosti vody vo vašej domácnosti. Čím tvrdšia voda, tým rýchlejšie sa nečistoty tvoria a usadzujú.

Keď sa usadí na žehliacej ploche žehličky, môže brániť voľnému priechodu pary cez dýzy. Stáva sa tiež to, že vodný kameň pokryje nádržku na vodu alebo sa uvoľní pri žehlení a na bielizni vytvorí nečistoty. V každom prípade žehlička potom nefunguje tak, ako má.

para

Popisek: Ak sa z naparovacích otvorov na vašej žehličke para neuvoľňuje, možno je na vine vodný kameň.

Čistenie žehličky od vodného kameňa ale nie je žiadna veda. Stačiť vám na to bude obyčajný ocot. Položte žehličku do plastovej nádoby, napríklad do lavóra, a nalejte doň ocot tak, aby bola ponorená len žehliaca plocha a ocot nenatiekol dovnútra žehličky. Nechajte ho takto pôsobiť pol hodiny až hodinu.

Ako odvápniť žehličku

Určite nezabúdajte ani na odvápnenie žehličky. Moderné typy sú väčšinou vybavené odvápňovacími systémami, ktoré urobia prácu za vás.

Pri starších modeloch si poradíte opäť s octom. Ten zmiešajte s vodou v pomere 1:1 a tento roztok nalejte do nádržky na vodu. Spustite na žehličke naparovanie a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Nakoniec nádobku párkrát vypláchnite vodou, aby ste dostali von nepríjemný octový zápach.

Ako vyčistiť pripáleniny na žehličke

Zle zvolený program na žehličke alebo dobre zvolený program v televízii neveští pri žehlení nič dobré. Nesprávne nastavená teplota pri žehlení jemných tkanín alebo dlhšia chvíľa venovaná miesto žehlenia televízii znamená v lepšom prípade pripálenie kúska oblečenia na žehličku. V tom horšom vypálenú dieru v textile aj na žehliacej doske.

nečistoty

Popisek: Nečistoty z pripálenín sa môžu otlačiť na oblečení, ktoré práve žehlíte, a tým ho zničiť.

Nachystajte si zubnú pastu a ocot

Ako také pripáleniny zo žehličky efektívne dostať? Spoľahnite sa na zubnú pastu. Na handričku naneste malé množstvo pasty a pomocou krúživých pohybov pripáleniny odstráňte. Žehliacu plochu potom umyte vodou a máte hotovo.

Na väčšie pripáleniny ale nemusí zubná pasta stačiť. V takýchto prípadoch siahnite znova po octe. Namočte doň handričku a prechádzajte ňou po horúcej žehliacej ploche. Buďte ale opatrní, ocot by sa nemal dostať dovnútra naparovacích otvorov.

 

Tip: Pokiaľ si chcete ušetriť prácu a starosti, obstarajte si novší typ žehličky. Moderné modely sú vybavené nepriľnavým povrchom.

Soľ použite len v krajných prípadoch

Dá sa žehliaca plocha vyčistiť tiež soľou? Dá, ale má to jeden háčik. Soľ dokáže poškriabať kovovú plochu žehličky. Preto po nej siahajte skôr v prípadoch, že máte starší typ žehličky.

Soľ zabaľte do handričky a zľahka ňou prechádzajte po pripálených miestach. Alebo môžete po jemne mletej soli priamo prechádzať nahriatou žehličkou. Keď žehliacu plochu utriete, nečistoty by sa mali vďaka soli odmrviť. Aj tu je potrebné dávať pozor na to, aby sa kryštáliky soli nedostali do dýz na naparovanie.

Prevencia vám ušetrí prácu aj peniaze

Absolútne najjednoduchším spôsobom, ako udržiavať žehličku čistou, je prevencia. Stačí dodržiavať pár jednoduchých krokov, vďaka ktorým si nebudete prirábať starosti a prácu s odstraňovaním nečistôt a vodného kameňa. Pokiaľ sa o žehličku budete dobre starať, predĺžite tým tiež jej životnosť a sebe ušetríte peniaze, ktoré by ste investovali do nového modelu.

 

žena SK

Popisek: Keď sa budete o žehličku dobre starať, odmení vás dlhou životnosťou.

Ako predĺžiť žehličke životnosť

  1. Do nádržky na vodu nalievajte destilovanú alebo mäkkú vodu.
  2. Vodu z nádoby vždy vylievajte.
  3. Rôzne typy tkanín žehlite vždy na odporúčanú teplotu. Riaďte sa piktogramami na štítku oblečenia.
  4. Žehličku skladujte vo vertikálnej polohe na suchom a bezprašnom mieste.
  5. Pozorne si prečítajte návod na používanie žehličky priložený výrobcom.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nejnovější články