V tomto týždni (22.-26.4.) bude naše výdajné miesto otvorené len do 16:30, okrem štvrtka 25.4., kedy bude štandardná otváracia doba do 20:00. Ďakujeme za pochopenie!

Čo všetko musíte na záhrade stihnúť, kým príde zima

Čo všetko musíte na záhrade stihnúť, kým príde zima

S jeseňou neprichádza len príjemné chladnejšie počasie a farebné lístie šuštiace pri každom kroku pod nohami. Je to tiež ideálny čas na to, aby ste pripravili záhradu na náročné zimné obdobie. Nachystajte si hrable, kosačku, záhradné nožnice a rukavice a pustite sa do práce.

 

Lístie

Počas jesene na vás čaká práca v záhrade.

1.   Pozbierajte a uložte úrodu

Na jeseň dozrievajú niektoré druhy ovocia a zeleniny – napríklad jablká, hrušky, slivky alebo vlašské orechy. Úrodu tak môžete zbierať ešte počas októbra. Pokiaľ kúsky ovocia ihneď nespracujete, ale chcete si ich uchovať aj cez zimu, mali by ste ich uskladniť tak, aby vám vydržali čo najdlhšie. Najlepšie v tmavej, chladnej a vetranej pivnici. Domácu úrodu môžete aj zavariť.

Vypestovanú úrodu v pivnici uložte do drevených alebo plastových prepraviek a debničiek. Pokiaľ máte menšiu pivnicu, môžete nádoby uložiť do regálov, ktoré vám nezaberú veľa miesta, ale skrýva sa v nich množstvo úložného priestoru. Regály využijete aj v špajze, kam zasa uložíte fľaše so zavareným ovocím alebo zeleninou.

2.   Zrušte záhony

Posledné zvyšky úrody sú pozbierané, a záhony už nie sú potrebné. Je správny čas na to, aby ste všetky zvyšky rastlín a buriny vytrhali a záhony dôkladne porýľovali. Pôdu môžete tiež pohnojiť, aby bola plná živín nachystaná na ďalšiu výsadbu. Veľké hrudy nemusíte rozhrabávať, nechajte ich cez zimu premrznúť.

 

Tip: Na jar nezabudnite výsadbu oproti minulému roku obmeniť.

3.   Zbavte sa popadaného lístia

Na jeseň sa bude trávnik hemžiť popadaným lístím, pod ktorým sa ale môže tvoriť pleseň. Pokiaľ sa jej chcete vyhnúť, mali by ste ho odstrániť čo najskôr. So špeciálnymi odpruženými hrabľami vám to pôjde ako po masle.

Na miestach, kde trávnik nemáte, môžete nechať lístie ležať na zemi aj cez zimu. Urobíte tak službu napríklad ježkom a ďalším zvieratám, ktoré v kopách lístia prečkajú mrazivé mesiace.

Fukár

Popadané lístie síce vytvára kúzelnú jesennú atmosféru, ale vášmu trávniku príliš neprospeje.

 

Tip: Lístie sa dá z trávnika pohodlne dostať tiež fukármi.

4.   Pripravte si kosačku a vertikutátor

Trávu by ste tiež mali pravidelne kosiť, a to v období, kedy ešte rastie, obvykle do začiatku novembra. Až ju budete pred zimou kosiť naposledy, nechajte steblá o trochu vyššie, aby ich mráz príliš nenarušil.

Počas septembra alebo októbra je vhodné, aby ste trávnik prevzdušnili, a tým z neho odstránili zvyšky pokosenej trávy, usadený mach alebo burinu. Pýtate sa, aký stroj je na to potrebný? Stavte na vertikutátor, nástroj podobný kosačke. Vďaka nemu otvoríte povrch trávnika, do ktorého sa potom ľahšie dostanú všetky živiny a vlaha.

Trávnik by ste mali tiež pohnojiť, najlepšie hnojivami s vyšším množstvom draslíka. Tým trávu cez zimu ochránite, aby sa potom mohla na jar opäť zazelenať. Hnojivo aplikujte najlepšie v dňoch, keď nebude pršať.

 

Tip: Na trávu môžete tiež rozhodiť vyzretý kompost.

5.   Nezabudnite na trvalky a bylinky

Záhony s trvalkami starostlivo očistite, odstráňte odkvitnuté kvety a podľa potreby skráťte výhony. Pokiaľ majú rastliny napríklad nalomené vetvy alebo inak poškodené časti, odstráňte ich.

Pri druhoch, ktoré nevydržia zimné mrazy, prikryte spodné časti rastliny čečinou, zeminou alebo lístím. Horné časti môžete prikryť netkanou textíliou alebo jutou, väčšie a rozložitejšie rastliny zviažte, aby sa pod snehom nezlomili. Pôdu okolo rastlín môžete plytko prekypriť a zaniesť vrstvou kompostu.

Listy byliniek môžete otrhať a usušiť, vyrobíte si tak domáce korenie. Do rôznych jedál sa vám bude hodiť sušená bazalka, tymian alebo šalvia a do čajov zasa napríklad mäta.

6.   Zazimujte rastliny v nádobách

Rastliny, ktoré sú zasadené v kvetináčoch sú viac citlivé na chladnejšie počasie ako tie, ktoré sú zasadené v záhone. Druhy rastlín, ktoré neznesú nízke teploty a mráz, by ste preto mali dobre zazimovať, aby vám na jar znovu vykvitli. Stačí ich cez zimu odniesť na suché a chladné miesto. Počas zazimovania ich pravidelne polievajte, ale nie príliš, aby nezačali hniť.

 

Tip: Pokiaľ máte v záhone rastliny, ktoré zimu neprežijú, ani keď ich zabalíte alebo prikryjete, ale nechcete sa ich zbavovať, presaďte ich do kvetináčov a uložte na zimný spánok. Na jar vám budú opäť robiť radosť.

7.   Začnite s jesennou výsadbou

Záhony na jeseň nemusíte len rušiť, ale môžete ich aj zakladať. Niektoré rastliny, kry a stromy je totiž najvhodnejšie zasadiť práve v jesenných mesiacoch, kedy sú nižšie teploty a vyššia vlhkosť.

September je ideálny mesiac na výsadbu tulipánov, krókusov, narcisov alebo hyacintov. Neskôr, od polovice októbra, sa sadia jablone, višne, hrušky, kivi alebo čučoriedky. Na jeseň je tiež vhodné zasadiť jahody a cesnak. Ako na to?

Do vyhĺbenej jamy, do ktorej rastliny uložíte, nasypte kompost a pridanú hlinu potom poriadne zošliapnite. Po zasadení doprajte rastlinám poriadnu zálievku, ku koreňom sa totiž potrebuje dostať voda a živiny.

cibuľky

 

Na jeseň by ste mali zasadiť aj niektoré cibuľky jarných kvetín.

8.   Vytvorte si doma jesenný raj

V priebehu septembra, keď je stále relatívne teplo a zimné mráziky sú ešte ďaleko, sa môžete pustiť do šperkovania vašej záhrady aj domu. V hrantíkoch na oknách vymeňte odkvitnuté a unavené muškáty alebo surfínie za čerstvé vresy a strieborné drôtiky.

Vchod do domu môžete vyzdobiť tekvicami všetkých druhov a tvarov, ku ktorým pridáte chryzantémy, rozchodníky alebo írske vresy v kvetináčoch, ktoré vám aspoň do polovice novembra vytvoria krásne jesenné zátišie. Môžete vyberať od odtieňov žltej, oranžovej alebo červenej až po červenú a tmavofialovú. Okolie domu vám tak bude hrať všetkými farbami jesene.

Rovnako môžete vykúzliť jesennú atmosféru aj na záhrade pri posedení alebo pergole. Vytvorte si útulný kútik so svetielkami, sviečkami a dekami. Už sa stačí len usadiť k teplej káve a vychutnávať si čerstvý chladný vzduch, ktorý je cítiť len raz za rok – na jeseň.

zena

Urobte si medzi pracovnými činnosťami pauzu a relaxujte.

9.   Dajte si pozor na vodu

Pred zimou dôkladne uzavrite kohútiky a vyklepte posledné kvapky, ktoré zostali v hadici. Pokiaľ nájdete miesto, záhradnú hadicu uložte niekam do sucha. Predĺžite tak jej životnosť.

Automatické závlahové systémy za vás síce odvedú prácu počas leta, na jeseň vám jej ale trochu pridajú.Nízke teploty automatickým závlahám nesvedčia, preto by ste ich mali počas októbra a novembra vypustiť. Už pri prvých mrazoch by v systéme nemala byť ani kvapka vody.

Zazimujte tiež závlahový snímač, ku ktorému sa nesmie dostať dážď alebo sneh, takže ho môžete obaliť nepremokavým materiálom. Z ovládacej jednotky vyberte na zimu batériu.

 

Tip: Závlahový systém je vhodné prefúknuť kompresorom, dostanete tak z hadíc a postrekovačov zvyšok vody.

10. Jazierko nevypúšťajte

Na zimu nie je nutné jazierko vypúšťať – to stačí urobiť len raz za dva až tri roky. Neuškodí, keď nad hladinou natiahnete sieť, ktorá bude vodu chrániť pre nečistotami. Pokiaľ je vaše jazierko plytké, do 80 cm, musíte vybrať lekná a ďalšie vodné rastliny von, dať ich do nádoby s vodou a nechať ich prezimovať v chladnej a presvetlenej miestnosti..

V jazierkach, ktoré majú hĺbku aspoň 100 cm, môžu cez zimu zostať nielen rastliny, ale tiež ryby. Nezabudnite ale na to, že jazierko nesmie zamrznúť, aby mohli ryby dýchať.

11. Ostrihajte stromy a kry

Pred zimou si vezmite do parády tiež ovocné alebo okrasné stromy a kry. Vytvarujte korunu, odstráňte suché a zlomené vetvy a tzv. „vlky“ – vetvy rastúce kolmo hore. Živé ploty zostrihajte záhradnými alebo elektrickými nožnicami až koncom októbra. O tie sa stačí takto postarať len raz za rok.

Pred príchodom zimy stromy a kry poriadne zalejte a korene stromov môžete prikryť kôrou, ktorá ich ochráni pred mrazom aj burinou.

 

nožnice

Popisek: Strihanie živého plota by ste mali nechať až na koniec vegetatívneho obdobia.

12. Zbavte sa odpadu

S prerezaním krov a stromov prichádza tiež množstvo odpadu. Vetvy, ktoré ste odrezali, nenechávajte ležať na zemi, ale spracujte ich v štiepkovacích alebo drviacich strojoch.

Vzniknutú jemnú drvinu a štiepky môžete potom znovu využiť. Zadarmo si tak vytvoríte materiál na základ do kompostu aj kvalitný mulč a po vyschnutí konárov tiež palivo.

 

Tip: Do kompostu môžete dať tiež pokosenú trávu alebo vytrhanú burinu.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

 

 

Nejnovější články