Upratovanie nie je vaše hobby? Vyberte si z 10 novoročných upratovacích predsavzatí.

Tiež si do nového roka dávate predsavzatia, ktorá sa snažíte zubami nechtami dodržať? Prestať fajčiť, schudnúť alebo začať športovať - to sú veľké šlágre, ktoré sa v zozname novoročných predsavzatí objavujú najčastejšie. Skúste však byť kreatívnejší a popremýšľajte nad svojimi slabinami, na ktorých by sa hodilo popracovať. Ak vám došli nápady, vyberte si z 10 upratovacích predsavzatí, vďaka ktorým dáte svoju domácnosť do pucu.
Upratovacie pomôcky
Prestať fajčiť alebo schudnúť si ako predsavzatie dáva kde kto. Buďte kreatívnejší!

1) Urobte si poriadok v garáži alebo v pivnici

Ak garáž alebo pivnicu využívate ako úložisko nepotrebných vecí, je najvyšší čas to zmeniť. Začnite nový rok poriadnym upratovaním pivničných priestorov alebo garáže a zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete. Urobte si systém v skladovaní sezónnych vecí, záhradkárskeho vybavenia alebo náradia.

Krabice si popíšte a uložte ich do regálov určených pre garáže a pivnice, ktoré sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Najmenej používané predmety umiestnite do horných políc, tie častejšie používané, objemné a ťažké potom do spodných. Za neporiadok v garáži alebo pivnici sa už nebudete musieť hanbiť.

2) Storočné zaváraniny a iné "poklady" musia ísť preč zo špajze

Špajza je skvelým miestom pre uskladnenie potravín, po ktorých nesiahame denne. Ale ani tá najtrvanlivejšia z trvanlivých potravín nevydrží večne! Pri upratovaní svojej špajze možno narazíte na archívne kompóty, desať rokov staré cestoviny, zatuchnuté orechy alebo múku, ktorú namleli snáď už za Cisára pána. Prešlé a neoznačené potraviny nemilosrdne vyhoďte a k regálom do domácnosti si kúpte plastové boxy a prepravky, vďaka ktorým budete mať o obsahu špajze oveľa lepší prehľad.

3) Vydrhnite všetky hrnce a pekáče

Ak vaše hrnce a pekáče už dávno nevyzerajú ako nové, máte príležitosť pustiť sa do ich údržby. Mastnota je darebák čo dokáže na riadoch zanechať nevzhľadné stopy aj pri každodennom umývaní. Kúpte si špeciálny čistič na rúry a pripálený riad, naneste a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Povrch utrite papierovými utierkami a ak nie je riad náchylný na poškriabanie, zbavte sa zvyškov pomocou drôtenky. Uvidíte, že v žiarivo čistom riade sa vám bude variť oveľa lepšie.

4) Aj spotrebiče vyžadujú pravidelnú údržbu

Keď sa už vrhnete do čistenia kuchynského riadu, pustite sa rovno aj do údržby domácich spotrebičov. Nielen, že budú lepšie vyzerať, ale predĺži sa ich životnosť. Odvápnite rýchlovarnú kanvicu alebo kávovar, vymeňte preplnený sáčok vo vysávači, odmrazte chladničke alebo vydrhnite rúru.
Čistenie rúry
Využite novoročné predsavzatia ku kompletnému upratovania kuchyne a spotrebičov.

5) Vyperte poťah matraca

Predpokladáme, že plachty a obliečky periete pravidelne. Ale ruku na srdce, kedy ste naposledy vyprali poťah matraca? Pretože je schovaný pod plachtou, na jeho údržbu si často ani nespomenieme. Ak však nepoužívate chránič matraca, poťah do seba priebežne nasáva pot a je plný prachu. Dajte si tú prácu a obnažte celý matrac. Väčšinu typov poťahov možno prať v práčke na 60°C. Poťahy bývajú vybavené zipsom, vďaka ktorému ich z matraca jednoducho zložíte.

6) Zamerajte sa na starostlivé čistenie kobercov

Po rokoch používania vyzerajú koberce zašle a sú plné prachu a nečistôt s ktorými si bežný vysávač neporadí. Ak máte kusové koberce, vonku ich poriadne vyprášte. Zima je na čistenie kobercov ako stvorená. Kusový koberec vyčistite na snehu - kopa prachových častíc sa na neho prilepí a koberec bude čistý po pár sekundách zbesilého prášenia. V prípade kobercov položených na veľkej ploche sa pustite do chemického čistenia, s ktorým sa zbavíte aj škvŕn od vína a iných nápojov.

7) Pustite sa do papierovania a urobte si poriadok v dokumentoch

Ak ste celý rok ukladali zloženky, účtenky, výpisy a ďalšie dôležité dokumenty do jednej krabice, budete v nich mať pekný guláš. Dajte si predsavzatie, že sa hneď na začiatku roka pustíte do veľkého upratovania a triedenie dokumentov. Nový rok zahájite s čistým štítom a v ďalších dokumentoch sa len tak nestratíte. Ak skladujete naozaj veľké množstvo dokumentov, kúpte si regály na archiváciu a na šanóny. Budete mať dokonalý prehľad o všetkých dokumentoch a nestrávite celé popoludnie hľadaním potrebného dokladu.

8) Nahor k výšinám! Vyčistite stropné svietidlá

Pri bežnom upratovaní spravidla čistíme len tie časti domácnosti, na ktoré dosiahneme. Najhoršie dostupné sú lustre a prisadené stropné svietidlá, ktoré sa postupne plnia prachom a sem tam sa v nich zabýva aj nejaký ten pavúk alebo muška. Kúpte si hliníkový rebrík alebo schodíky a všetky svietidlá v domácnosti dôkladne vyčistite. Dá to zabrať, ale z výsledku budete nadšení.

9) Zatočte s vodným kameňom v kúpeľni

Pokiaľ máte doma tvrdú vodu, pravdepodobne v kúpeľni narážate na biele stopy po zaschnutých kvapkách vody. Vodný kameň sa už po pár týždňoch vytvorí na obkladoch, vodovodných batériách, sprchových zástenách a objaviť sa môže aj v záchodovej mise. Čím častejšie budete vodný kameň pomocou chemických čističov alebo domácich prostriedkov (sódy, octu) odstraňovať, tým menej práce budete s upratovaním mať. Vaše predsavzatie do roku 2021 môže spočívať napríklad v tom, že sa na odstraňovanie vodného kameňa v kúpeľni zameriate každé dva týždne.

10) Zkultúrnite balkón alebo terasu

Balkóny a terasy sú dôležitou súčasťou mnohých bytov i rodinných domov. Na ich údržbu a upratovanie však mnohí zabúdajú a to najmä v zimnom období, kedy ležia ladom. Ešte pred príchodom jari svoj balkón či terasu zkultúrnite - vyčistite podlahu, Zrenovujte balkónové zábradlie, zaobstarajte si nový vonkajší nábytok a pripravte kvetináče pre balkónové rastliny. Porozmýšľajte, ako celý priestor balkóna alebo terasy efektívne využiť. Môžete napríklad zaobstarať úzky pozinkovaný regál, ktorý poslúži na umiestnenie rastlín, dekorácií, pomôcok pre grilovanie alebo riad.

Zabudnite na neustále omieľané novoročné predsavzatia, ktoré aj tak dodrží len málokto. Vytýčte si ľahko dosiahnuteľné ciele a pustite sa do upratovania, ktorý ste dlho odkladali. Upratovanie garáže, odstránenie vodného kameňa alebo poriadne vyčistenie spotrebičov vám zaberie len pár hodín. Odmenou pre vás bude dobrý pocit, že ste svoje predsavzatia konečne dodržali.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nejnovější články