4 dôvody, prečo vaše dieťa doma nechce upratovať

Prihláste sa, kto doma rád upratuje. Les zdvihnutých rúk by nečakal asi nikto. Máloktorý dospelý radí upratovanie medzi svoje obľúbené koníčky a pre deti to platí dvojnásobne. Ako všetkému v živote i poriadku sa človek musí pracne naučiť. a kto ho to má naučiť? No predsa vy, rodičia.
Deti umývajú riady
Naučte deti pomáhať s upratovaním v domácnosti. Máme pár tipov, ako na to!

Poriadok a čistota, nášho zdravia istota

Existuje nespočetné množstvo štúdií dokazujúcich, že v čistom, usporiadanom domove sa ľudia cítia šťastnejší, uvoľnenejší, produktívnejší a lepšie sa im v ňom spí. Staré známe príslovie "čistota pol života" sa totiž nevzťahuje len na našu telesnú schránku, ale aj na prostredie, v ktorom sa pohybujeme.

S výchovou k čistote je ale treba začať včas. Správne upratovacie návyky získané v ranom veku neskôr okrem iného povedú aj k väčšej empatii a spoločenskej angažovanosti.

Lenže vysvetľujte všetky tieto benefity svojmu desaťročnému potomkovi, u ktorého začínajú pučať prvé príznaky puberty. Dôležité je položiť si otázku, prečo vlastne nechce upratovať? Odpovedí na ňu je niekoľko.

1. Pretože deti jednoducho neznášajú povinnosti

Na detstvo každý spomína ako na onen magický a nevinný čas, kedy ešte veril na Ježiška a sníval o tom, že bude kozmonautom alebo výpravcom, baletkou alebo archeologičkou.

Mnohí z nás si však tieto spomienky už nevieme premietnuť do svojich vlastných detí. Namiesto toho im len vštepujume, že život je drina a radosť je potrebné si zaslúžiť.

Naváľame na ne povinnú školskú dochádzku a po škole ich doma ešte nútime povinne upratať. Samozrejme, upratovať je potreba. Veľkú úlohu ale hrá, ako túto informáciu odovzdáte.

Riešenie: Upratovanie nesmie byť povinnosť, ale činnosť ako každá iná

Dajte dieťaťu na výber, aby malo pocit, že rozhoduje samo. Možnosti voľby musia mať samozrejme určité medze:

    - Vytvorte zoznam vecí, ktoré je potrebné urobiť.

    - Určite minimum úloh, na ktoré sa každý člen rodiny musí zapísať.

    - Dohodnite si jasný termín, kedy musí byť práca hotová.

    - Nespisujte ale žiadny týždenný plán, nie sme predsa na vojne.

Tento systém samozrejme predpokladá, že deti budú spolupracovať. Zavádzanie trestov za nesplnené úlohy neodporúčame. Jedine, že by platili pre všetkých, nech je to fér.

U tých najmenších dobre funguje, keď z upratovania urobíte hru. Bábiky idú po hraní spať do domčeka a vojačikovia musí späť do kasární. Zoraďte spolu plyšákov podľa veľkosti, autíčka podľa farieb. Chce to pokoj a pevné nervy, ale ten čas navyše sa v budúcnosti oplatí.

Staršie deti lepšie upratujú pri hudbe. Nechajte ich urobiť si hodinový playlist na Spotify s ich obľúbenými pesničkami, ktorý bude presne vymeriavať čas na domáce práce.

2. Pretože to radšej upracete za nich

Ak svojmu dieťaťu doma zriadite mamahotel, nečakajte, že vám začne pomáhať samo od seba. Pletiete si tým na seba akurát bič a zo svojho potomka vychovávate nesamostatného leňocha, ktorý odkladá veci až na poslednú chvíľu.

Mnoho rodičov sa svoje prekliatie pokúsi prelomiť až príliš neskoro pomocou donucovania, rozkazovania a puntičkárstvom, čo sú tie najhoršie metódy, ktoré môžete zvoliť.

Častým javom tiež je, že dieťa ani nevie, na čo sa používa ten ktorý čistiaci prostriedok a nezvládne zapnúť práčku, takže vás nakoniec stojí oveľa menej času a energie si všetko urobiť v pokoji sami.

Riešenie: Urobte z upratovania rodinnú záležitosť

Z upratovania sa môže stať príležitosť k spoločnému tráveniu času. Pracujte ako tím. Je to rovnaké ako v škole. Najviac sa človek naučí, keď si správne riešenie nájde sám. Úlohou učiteľa je ukázať cestu

    - Ukážte dieťaťu, ako sa čo robí a ako sa to dá robiť systematicky.

    - Využite ten čas, aby ste sa dozvedeli niečo o ich živote, o tom, čo ich zaujíma. Klaďte múdrejšie otázky ako: "Čo bolo dnes v škole?"

    - Poďakujte za pomoc. Učíme deti ďakovať, ale sami im slová vďaky povieme málokedy.
Dieťa upratuje
Návyky, ktoré si deti osvoja čo najskôr, im potom pomôžu aj v dospelosti.

3. Pretože na to nemajú čas

Škola a domáce úlohy im ukrajujú viac ako štvrtinu dňa a väčšina z nich ešte chodia aj na záujmové krúžky. Prideliť im porciu domácich prác znamená zobrať im čas vyhradený na hru a tiež na spánok.

Riešenie: Rozdeľte im prácu na menšie časti

Vrcholoví manažéri si svoj deň vedia rozložiť do menších, jasne vytýčených úsekov. Vďaka tomu toho zvládnu nielen oveľa viac, ale tiež majú z odvedenej práce lepší pocit. Niekde hlboko v nás je totiž zakorenený strach z neohraničenosti.

Koľkokrát za týždeň svojmu dieťaťu zopakujete vetu: "Uprac si izbu"? Abstraktné slovo upratovanie, za ktorým sa skrývajú nezdolateľné hromady bielizne, kopiace sa všade, len nie v skrini, stôl, prehýbajúci sa pod nánosom papierov a hrnčekov s nedopitým čajom a nekonečne zablatené parkety, by vydesil aj profesionálnych operátorov podlahových plôch. Dôležité je vidieť svetlo na konci tunela.

    - Skúste namiesto toho vybrať jednu konkrétnu úlohu na každý deň. Môžete trebárs začať pri písacom stole.

    - Ak chcete, aby pomáhali aj s chodom zvyšku domácnosti, prideľte im nejakú prácu, ktorú cez víkend zvládnu behom hodiny.

4. Pretože sami neviete udržiavať poriadok

Ako vyzerá váš pracovný stôl? a ako máte poskladané oblečenie v skrini? Vzdycháte pri vysávaní? Mračíte sa pri žehlení? Nadávate pri umývaní záchodu? Nečakajte, že váš potomok bude žiť v čistote a upratovanie ho bude baviť, keď vy sami by ste sa mu najradšej vyhli.

Riešenie: Buďte príkladom

Vychovať samého seba je niekedy ťažšie ako rodičovstvo. Berte to tak, že tým zabijete dve muchy jednou ranou: pomôžete sebe i svojmu dieťaťu. Táto rada je mierená predovšetkým na čerstvých rodičov. Malé deti sa totiž najviac naučia prostým sledovaním svojich vzorov. Ukážte im, čo kam patrí, pri upratovaní im metličku a lopatku dajte na chvíľu do ruky, nech vie, že ide o bežné nástroje.

Infobox: 3 chyby, ktorým by ste sa mali pri výchove k poriadku vyvarovať

  1. Neponúkajte svojim deťom odmenu, nenaučíte ich totiž upratovať, ale chytro obchodovať.

  2. Nevymäknite. Ak sa k upratovaniu dieťatko nemá, nesmiete ho nakoniec urobiť zaňho. Jediné, čo si z toho odnesú je, že dlhodobá pasivita sa im oplatí.

  3. Nepopohánějte ich, ani nenariaďujte - upratovanie nesmie byť za trest. To povedie len k tomu, že ho dieťaťu znechutíte a ono ho potom na truc neurobí.

Každá vec má svoje miesto: Základom je usporiadaná izba

Z psychologického hľadiska v nás usporiadané veci vyvolávajú pokoj a harmóniu, chaos v človeku naopak prebúdza nervozitu a roztržitosť. Či už pri vedení svojich ratolestí k poriadkumilovnosti zvolíte akúkoľvek stratégiu, prvotný impulz je vždy rovnaký. Základom je totiž dobre zorganizovaný domov.

Vybavenie domácnosti má veľký vplyv na to, ako dobre sa v nej bude poriadok udržiavať a ako dobre pôjde prípadný neporiadok upratať. Je väčšia pravdepodobnosť, že dieťatko svoju izbičku udrží v znesiteľnom stave samo, keď sa v ňom bude ľahko orientovať. Čo presne to znamená?

Hračky musia byť na očiach a po ruke - na to sú najlepšie policové regály

Hračky a iné predmety, ktoré dieťa používa dnes a denne, musia byť na viditeľnom mieste. Schovajte ich do skriniek a môžete sa spoľahnúť, že z nich pri hľadaní svojho obľúbeného plyšáka všetky ostatné veci vyhádžu na podlahu.

Najlepším a najpraktickejším riešením sú domáce policové regály: vyjdú vás lacno, všetko je v nich pekne prehľadne zoradené a ľahko sa upratuje.

Čo sa nepoužíva, musí ísť preč – k tomu sa hodia úložné boxy

Naopak veci, na ktoré siahne raz za pol roka, schovajte. Častou chybou veľa rodičov je, že z detskej izby sami robia sklad nepoužívaných vecí. V skrini visí oblečenie, z ktorého dieťa už dávno vyrástlo, šuplíky prekypujú školskými zošitmi z minulých rokov, nehovoriac o krabiciach starých hračiek.

Urobte si jeden deň čas a preberte s ním jeho šatník. Nechajte ich rozhodnúť, čo ešte chce nosiť a ostatného sa zbavte. Rovnako tak sezónne oblečenie nemusí v skrini visieť celý rok.

Udržiavať minimalistický inventár chce dávku sebazaprenia. Veľakrát sa totiž stáva, že si hodnotu niektorých predmetov, ako finančne tak citovo, uvedomíme až neskôr. Ak máte strach, že dostanete od svojho potomka vypapuľované za to, že mu z izby zmizlo niečo, čo práve teraz nesmierne nutne potrebuje, kúpte plastové úložné boxy a schovajte všetky veci niekam hlboko do komory. Tam ten neporiadok môže v poriadku ležať, kým sa nerozhodnete upratať v komore.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nejnovější články