Ako na povianočné upratovanie bez vianočného stresu
Adventné sviece dohoreli, koledy utíchli, chladnička sa vyprázdnila, kilá pribudli. Rozbalené darčeky sa len tak ledabolo váľajú pod stromčekom medzi opadaným ihličím a útržkami baliaceho papiera, koberec je plný omrviniek z cukroviniek, živice a trblietok z vianočnej reťaze, nažehlený sviatočný obrus pokryli škvrny od vína a vosku. Vianočný stres je preč a teraz prišiel čas na upratovanie. Ako to urobiť, aby sa z neho nestal stres povianočný?
Rozvrhnite si prácu, zapojte deti a vianočné upratovanie máte hotové behom chvíľky.
Čím viac sa býva, tým viac sa bydlo vybydluje.
Tak sme zase o rok starší. A že to bol rok! Sme tiež múdrejší? Parametre života sa málinko zmenili, okolnosti nás donútili tráviť doma viac času, než je zdravé - hoci je to zrejme stále zdravšie, než ho tráviť vonku - čo si od každého z nás vyžiadalo zmenu domáceho životného štýlu.
Keď svoj domov spoznáte zblízka naozaj dôverne, všimnete si každého kúta, škáry, záhybu, dôjde vám, ako krehký ekosystém to je. Na udržanie poriadku treba nutnú dávku psychickej i fyzickej energie. A do toho prídu ešte Vianoce.
Na predvianočné upratovanie dokáže každý z rukáva vysypať nepreberné množstvo zaručených tipov, zlepšovákov a zľahčovákov. S povianočnom upratovaním si už mnohí ale rady nevedia, alebo im naň nezostáva toľko síl a času. Máme pre vás zopár rád, ako si ho zorganizovať tak, aby ste si ušetrili vaše nervy a ešte ste z neho mali dobrý pocit.
Rada prvá: Ak máte, zapojte deti
Deti dostali pod stromček najviac darčekov, tak nech sa tiež trocha snažia. Zdobenie stromčeka je krásna činnosť, plná sviatočnej pohody a mágie. Upratovanie výzdoby už tak čarovné nie je, ale vždy sa z neho dá urobiť zábavná hra. Rozvešajte do vetiev zvyšné čokoládky, alebo deti odmeňte za každú nerozbitú ozdobu.
Rovno si napíšte, čo sa rozbilo a ktoré ozdoby je potrebné dokúpiť. Najlepšie je to urobiť hneď a využiť na to štedré povianočné zľavy.
Svetielka zo stromčeka a okien nemuchlajte do jednej obrej nerozpletiteľnej gule. Radšej ich namotajte na kus kartóna - budú tak skladnejšie a kábel sa nezamotá. Nepríjemné prekvapenie v podobe nefunkčných vianočných svetielok na Štedrý deň každoročne stretne každú 10. domácnosť. (Dobre, toto číslo sme si vymysleli, ale je ich určite dosť.)
Deťom môžete zveriť aj ďalšie drobné práce po dome, najmä zber zostávajúcej vianočnej výzdoby: svietnikov, betlehemov, okrasných dečiek, pohľadníc a prianí od príbuzných a tak ďalej. Rovno pod nimi môžu zotrieť prach.
Ak sa bojíte, že na vás po odstránení všetkej tej veselej, farebnej sviatočnej dekorácie padne povianočná depresia, upratujte ju postupne.
Pri správnom skladovaní vianočných svetielok nebudete mať problémy s ich zamotaním.
3+1 tip ako sa zbaviť vianočného stromčeka
Ak váš vianočný stromček vydržal až do Troch kráľov, gratulujeme. Vyzlečený teraz vyzerá trochu smutne. Ako sa ho zbaviť? Najlepšie je vykonať s ním takú malú, neškodnú defenestráciu – jednoducho ho vyhoďte oknom. Odtiaľ teraz môže putovať ďalej. Možnosti sú tri:
- Nechajte ho pri smetiakoch. Ale rozhodne sa ho nesnažte natlačiť dovnútra. Tam by zbytočne zaberal miesto. Väčšina miest na Vianoce ponúka špeciálny zvoz stromčekov, ktoré potom kompostuje alebo odvezie do spaľovne.
- Zakúrte s ním. Rozrežte ho na polienka a pripravte mu v krbe alebo kotli dôstojnú poslednú rozlúčku. Živicové drevo bude pekne voňať, len na ňom nesmiete nechať ani kúsoček umelej dekorácie.
- Využite ho v záhrade. Čečina je tá najlepšia izolácia na záhon. Ak vlastníte záhradný drvič konárov, môžete si zo zvyšku pripraviť dobrú potravu pre kompost.
Najlepším riešením, aj pre ďalšie roky, ale je zaobstarať si živý stromček v kvetináči. Ak máte rodinný dom, bude vám po zvyšok roka zdobiť záhradu. Alebo mu darujte slobodu a zasaďte ho do zeme. Dajte ale pozor na teplotné šoky. Na izbovú teplotu si musí zvykať postupne.
Pred i po Vianociach je najlepšie ho pár dní nechať stáť v garáži alebo krytom balkóne a v prekúrenom byte ho potom netrápte príliš dlho. Akonáhle prejdú mrazíky, opäť ho nechajte aklimatizovať späť na vonkajšiu teplotu.
Čo s vianočným stromčekom rozhodne nerobiť?
Veľa ľudí si myslí, že urobí dobrý skutok, keď ho daruje zoo alebo odnesie do lesa, kde poslúži ako krmivo pre zver. Zoologické záhrady ale prijímajú iba nepredané stromčeky od dôveryhodných predajcov, aby sa vyhli riziku, že sa zvieratá zrania o zabudnuté zvyšky ozdôb, predovšetkým prehliadnué kovové háčiky. Mnoho vianočných stromčekov tiež býva chemicky ošetrených.
Vianoce sú raz za rok - kam s výzdobou?
So skladovaním vianočných dekorácií je vždy problém. Zaberajú cenné miesto a sú z veľkej časti extrémne krehké, takže sa nedajú len tak nahádzať niekam do kúta a zasypať ďalšou nepoužívanou zimnou výbavou.
Najlepšie je umiestniť ich niekam vysoko, pokojne až ku stropu, kde nebudú prekážať a prečkajú zvyšok roka bez ujmy. Aby ste na ne bezpečne dosiahli, stačí mať po ruke malé hliníkové schodíky.
Na dekorácie, od ktorých ste už stratili alebo vyhodili krabicu si kúpte plastový prepravný box s vekom, nech zostanú pekne pohromade a zbytočne sa na ne nepráši.
Skladovanie umelého vianočného stromčeka
Chválime vás, ak ste sa rozhodli šetriť naše lesy a miesto živého stromčeka zdobíte radšej arteficiálnu jedličku. Aby vám mohla slúžiť mnoho rokov, je potrebné sa o ňu správne starať, teda najmä správne skladovať.
Úplne najlepší spôsob skladovania umelého stromčeka je nechať ho rozložený a prikrytý fóliou niekde na podlahe. Šťastný je ten, kto má doma toľko priestoru. My ostatní ho môžeme aspoň vrátiť späť do škatule či tašky a šupnúť do garáže na policový regál. Dôležité je, aby bol uložený na chladnom a suchom mieste, mimo dosahu slnečných lúčov.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com