V tomto týždni (22.-26.4.) bude naše výdajné miesto otvorené len do 16:30, okrem štvrtka 25.4., kedy bude štandardná otváracia doba do 20:00. Ďakujeme za pochopenie!

Ako ušetriť za jedlo 2: Varenie

Najväčšiu dieru v peňaženke nespôsobuje predražené jedlo, ktoré vám šikovne vnucujú predajcovia v supermarketoch. Ale vy sami. Jedlom plytvá absolútna väčšina ľudí. Za rok vyhodia desiatky kg potravín, ktoré by sa dali ešte použiť. A aj s tými, ktoré nevyhodia, nevedia múdro hospodáriť. Neprejedajte svoj rozpočet. Naučte sa ušetriť za jedlo, ktoré máte doma.
Kuchár krája paradajky na stole plnom jedla
Naučte sa múdro variť a ušetrite nielen jedlo, ale predovšetkým peniaze.

Varte zdravo a pritom lacno

Teraz, keď už máme nakúpené, sa môžeme pustiť do varenia. Žiadne recepty ale nečakajte, tie necháme na vás. Tu vám ukážeme, ako sa stravovať ekonomicky a na čom sa v kuchyni dá ušetriť najľahšie.

1. Zostavte si jedálny lístok

Poznáte to, prídete domov z nákupu s plnou taškou potravín, ktoré ste nakúpili, pretože boli práve v zľave, vyložíte ich na linku a až teraz začnete premýšľať, čo by sa z toho vlastne dalo uvariť. Množstvo jedla sa vám potom váľa v chladničke, zaberá miesto a nakoniec uplynie lehota použiteľnosti. Zostavte si jedálny lístok a podľa neho nakupujte. Plánujte ho podľa toho, čo je práve v letáku na budúci týždeň v zľave.

Infobox: Jedálny lístok vám tiež pomôže pracovať s kalóriami. Kulinárske improvizácie totiž spravidla spočívajú v smažení všetkého na tone oleja. Uvidíte, že pri plánovaní bude jedlo pestrejšie a výživnejšie bez toho, aby ste museli riešiť nejaké špeciálne diéty. 

2. Potraviny využívajte celé

Naučte sa potraviny využívať čo najefektívnejšie. Nešúpte zemiaky nožom, zostane vám z nich polovica. Hnedé, prezreté banány sú skvelé na jogurtové smoothie. Z odrezkov mäsa a zeleniny si pripravte vývar. A napríklad z takej mrkvovej vňate sa dá vyrobiť skvelá náhrada pesta. Receptov na varenie zo zvyškov nájdete na internete množstvo.
Žena ovoniava jedlo v hrnci
Vedeli ste, že pri varení s pokrievkou máte hotovo za štvrtinu času?

3. Mäso len cez sviatky?

Bezmäsité jedlá sú lacnejšie a môžu zachrániť ľudstvo pred ekologickou katastrofou. Ak ste ešte nevideli posledný dokument Davida Atenbourougha, tak šikovne do toho. Ak sa bojíte, že vás mäsožravé okolie bude považovať za podivných vegetariánov, odkážte ich na tradíciu – naše prababičky tiež jedli mäso len v nedeľu.

TIP: Mäso nahraďte napríklad na bielkoviny bohatými strukovinami.

4. Pite vodu, pite pitnú vodu

Voda je zdravá a lacnejšia ako sladené nápoje. Čo sa týka tej z kohútika, zistite si, ako je na tom tá vaša s kvalitou a občas ju prekladajte pramenitou vodou, nech doplníte minerály.

Infobox: Balená voda je plná mikroplastov. Prestaňte sa s ňou ťahať z nákupu. Obstarajte si radšej filtračnú nádobu. Uhlíkové filtre nie sú práve najlacnejšie, v prepočte na liter vás ale vyjdú rovnako, ako hory PET fliaš. Z vody odstránia vodný kameň, takže prospievajú vám aj vašim spotrebičom. 

5. Využívajte staré pečivo

Česi majú svoje staré dobré topinky, Poliaci zapiekanki, Taliani zasa bruschettu. Alebo skúste francúzsku hrianku vo vajíčku s javorovým sirupom. Zo suchého pečiva sa často dá vykúzliť lepšia desiata ako z toho čerstvého.

TIP: A čo iné so starými rožkami? Ak nemáte chuť na žemľovku, vždy ich môžete pomlieť na strúhanku. 

6. Vyrobte si vlastné polotovary

Kupovať polotovary v supermarkete vyjde draho. Nehľadiac na to, že sú plné cukru a ďalších konzervantov. Veľa z nich si ale môžete vyrobiť sami. V lete, keď sú paradajky najsladšie a najlacnejšie, si pripravte paradajkovú omáčku. Zavarte ju do pohárov, tie naskladajte na regály do špajze a zo zásob potom môžete ťažiť celú zimu.

TIP: Miesto ovocného jogurtu kupujte obyčajný biely. V lete si doň môžete pridať čerstvé ovocie a v zime si ho dosladíte marmeládou. 

7. Na cesty si zabaľte desiatu

Jedlo mimo domova ide do peňazí. Pokiaľ váš čaká pobehovanie po vonku, vezmite si so sebou niečo pod zub. Ak nemáte vo firme závodnú jedáleň, pripravte si každý deň obed do škatuľky, ktorý si potom v kuchynke ohrejete. Aj kávu či čaj si doma môžete preliať do termosky.
Škatuľka s desiatouNeriešte na poslednú chvíľu, čo budete počas dňa jesť, a pripravte si desiatu so sebou.

8. Pestujte si vlastnú zeleninu a bylinky – urobte si „jedlý balkón“

Zelenina zo supermarketu sa s tou z vlastnej záhradky absolútne nedá porovnávať. Je bez pesticídov a chutí lepšie už len preto, že ste si ju vypestovali sami. Na to ale nepotrebujete mať nijakú veľkú záhradku. Paradajky rastú dobre aj na balkóne, bylinkám ako bazalke, pažítke či zelenému petržlenu sa skvelo darí za oknom.

Infobox: Ak sa chcete pustiť do panelákového záhradníčenia, obstarajte si na balkón jeden pozinkovaný policový regál. Na ňom môžete pestovať všetko od reďkvičiek, jahôd a šalátu cez uhorky až po zemiaky vo vreci. 

9. Pri varení šetrite energiu

Šetriť sa dá nielen na samotnom jedle, ale aj na energiách, ktoré na jeho prípravu potrebujete. Preto pri varení vždy používajte pokrievku. Nič vám nikde neprská a uvarené máte na štvrtinu času, to znamená za štvrtinu ceny energií.

Plameň sporáka by mal ohrievať iba dno hrnca. Keď líže jeho steny, uniká vám aj viac ako polovica tepla do okolia. Tiež zbytočne neplytvajte vodou. Na jedno vajíčko pol litra vody nepotrebujete.

TIP: Tlakový hrniec, (Papinov hrniec) šetrí čas, energiu a jedlo z neho si udrží viac minerálov a vitamínov, vďaka čomu nie je len zdravšie, ale aj chutnejšie.
Debnička s bylinkami
Bylinkám a zelenine z vlastnej záhradky sa nič nevyrovná, nemyslíte?!

10. Navarte do zásoby

Toto už trochu súvisí s témou, ktorej sa budeme venovať v ďalšom pokračovaní článku Ako ušetriť za jedlo. S varením je veľa práce. Keď už varíte, urobte si zásobu. Nakúpte si škatuľky a prebytok v nich zamrazte na neskôr. Máte tak rovno pripravený napríklad niektorý budúci obed do práce.


V poslednej kapitole sa dozviete, ako správne skladovať potraviny.


Zdroj fotografií: Depositphotos, BazárovéRegály.sk

Nejnovější články