Ako ušetriť za jedlo 3: Skladovanie potravín

Za zbytočné mrhanie jedlom často môže to, že ich nevieme správne skladovať. Potraviny tak podliehajú skaze aj trikrát rýchlejšie, ako by museli. V poslednom článku s témou „ako ušetriť za jedlo“ si ukážeme, čo kam patrí a prečo sa jedlo s uplynulou minimálnou trvanlivosťou zásadne nevyhadzuje.
Cestoviny v priehľadných dózach v špajze
Viete, ako správne skladovať potraviny?

Chladnička, mraznička, špajza a pivnica – štyri skladovacie zóny

V domácnosti by ste mali mať k dispozícii niekoľko miest s rôznymi skladovacími podmienkami. Základom je samozrejme dostatočne veľká chladnička s mrazničkou.

Okrem nej majte pripravený tiež suchý sklad. Ten má najčastejšie podobu špajze, ale rovnako dobre poslúžia aj dobre odvetrané policové regály priamo v kuchyni. Dôležitá je nízka vlhkosť a teplota okolo 20 °C. Sem prídu všetky konzervy, zaváraniny, cestoviny, obilniny, strukoviny, ryža, soľ, korenie, sušienky a pečivo.

Ak máte pivnicu, opatrujte ju ako oko v hlave. Dajte si hlavne pozor na plesne. Teplota by tu mala byť čo najstálejšia, ideálne okolo 12 °C, vlhkosť by mala byť o niečo vyššia ako u vás doma. Pivnica je skvelá na uchovanie sezónneho ovocia a zeleniny. Jablká, hrušky, zemiaky a ďalšia koreňová zelenina vám tu bez problémov vydržia pokojne celú zimu.

Rovnako si tu môžete urobiť miesto na balené vody, pivo, víno a oleje. Tie môžete uchovávať aj pri izbovej teplote, najviac im ale svedčí tma.
Pivnica s regálmi plnými zaváranín
Máte pivnicu? Môže vám poslúžiť ako skvelý priestor na skladovanie (nielen) potravín.

1. Na sypké potraviny si obstarajte dózy a plastové boxy

Čo môžete, presypte z pôvodných obalov do pohárov, dóz a boxov. Obstarajte si tiež množstvo rôzne veľkých škatuliek. Keď sa ich obsah začne zmenšovať, dajte ho do menšej. Starú múku nezasypávajte novým balením. Archívne zvyšky na dne začnú degradovať. Do soli vhoďte pár zrniek ryže. Natiahnu vlhkosť.

TIP: Škatuľky a dózy by mali byť hermeticky uzatvárateľné, aby sa do nich nedostali mole. 

2. Nebojte sa minimálnej trvanlivosti

Každý rok sa na svete zbytočne vyhodia stovky miliónov ton jedla len preto, že ľudia nechápu rozdiel medzi dátumom spotreby a minimálnou trvanlivosťou. Potraviny s uplynulou minimálnou trvanlivosťou sú absolútne neškodné, výrobca po uplynutí tohto dátumu jednoducho iba nezaručuje, že budú mať vlastnosti (chuť, výživovú hodnotu) nového výrobku. S minimálnou trvanlivosťou sa stretnete pri sladkostiach, konzervách, zaváraninách, cestovinách a podobne.

Oproti tomu dátum spotreby sa uvádza pri rýchlo sa kaziacich potravinách: čerstvom mäse, mliečnych či tepelne upravených výrobkoch a podobne. Tie je naozaj potrebné spracovať čo najskôr, preto ich nekupujte viac, ako dokážete zjesť.

TIP: Mliečne výrobky s exspirovaným dátumom spotreby ešte nemusia byť na vyhodenie. Skysnuté mlieko je možné použiť na palacinky alebo do buchiet. Biele jogurty sa dajú normálne jesť, jednoducho len ďalej kvasia. Dôležité je, aby obaly neboli nafúknuté a obsah nechutil horko. 

3. Otvorené produkty nenechávajte dlho stáť

Dátum minimálnej trvanlivosti na obale prestáva hrať úlohu vo chvíli, keď výrobok otvoríte. To, že je na tvarohu napísané „spotrebujte do 29. 7.“ a ešte je len marec, neznamená, že z neho môžete odjedať nasledujúce štyri mesiace. Väčšina mliečnych produktov vám po otvorení v chladničke vydrží maximálne týždeň. Potom sa v nich začnú množiť baktérie.

Infobox: Najhorší zlozvyk je, keď do akéhokoľvek výrobku vnoríte špinavú alebo olízanú lyžičku. Tým proces skazy ešte viac urýchlite. 

Ako dlho potraviny v chladničke vydržia?
Tabuľka s trvanlivosťou potravín uložených v chladničke
Tak čo, ktoré potraviny u vás v chladničke presluhujú a ktoré naopak letia do koša skôr, ako by mali?

4. Pred zmrazením potraviny rozkrájajte

Rozmrazené mäso už späť do mrazničky dať nemôžete. Preto si ich predkrájajte. Vytiahnuť môžete vždy len toľko, koľko potrebujete.

Infobox: Ani potraviny v mrazničke ale nemôžu ležať večne. Mäso je dobré spotrebovať do 6 – 12 mesiacov, mliečne výrobky a hotové jedlá v ňom vydržia maximálne 3 mesiace. 

5. Naučte sa metódu FIFO

Metóda FIFO (First in, first out) je celkom logický spôsob organizácie potravín. Po každom nákupe je potrebné preskladať chladničku a špajzu. Trvanlivé výrobky na polici zamieria dozadu, to, čo je potrebné spotrebovať najskôr, ide dopredu.

          Čo nepatrí do chladničky?

          Možno vás prekvapí, že práve tieto potraviny do chladničky nepatria:

  • paradajky,
  • baklažány,
  • papriky,
  • šalátové uhorky
  • cibuľa a cesnak,
  • zemiaky,
  • exotické ovocie a citrusy,
  • čerstvé bylinky a zázvor,
  • otvorená horčica a kečup,
  • mletá káva.

       Čo do chladničky naopak patrí?

        Mäso, vajcia a mliečne výrobky tu asi menovať nemusíme. Pri ktorých potravinách ale ľudia často robia chybu?

  • otvorené marmelády
  • otvorený panenský olivový olej
  • reďkvičky
  • jablká
  • hrušky
  • jahody
  • orechy

Červenú papriku drží pred chladničkouA čo so zeleninou? Dávať ju do chladničky, alebo nie? Ako ktorú!

6. Ovocie a zeleninu držte ďaleko od seba

Ovocie a zeleninu je nevyhnutné ukladať oddelene. Jablká vedľa mrkvy zhorknú a zemiaky skladované s cibuľou a jablkami začnú klíčiť. V špajze je preto dobré ovociu a zelenine vyhradiť osobitný policový regál. 

TIP: Pokiaľ kupujete celé vrece jabĺk či zemiakov, presypte všetko do prepravky. Vytrieďte hnijúce kusy; jablká bez stopky dajte na vrch, tie je nutné zjesť čo najskôr. 

7. Nastavte si správnu teplotu v chladničke

Rovnako ako pri varení, aj pri skladovaní potravín sa dá ušetriť na energiách. Správna teplota v chladničke je 5 – 6 °C. Pri nižšej teplote zbytočne plytváte elektrinou. Ak sa začne na zadnej stene chladničky tvoriť námraza, zvýšte teplotu a ľad oškrabte.

Chladničku nepreplňujte. V plnej chladničke nedochádza k dostatočnej cirkulácii vzduchu, čo zbytočne zaťažuje chladiaci agregát.

TIP: Nezabúdajte tiež raz za čas odmraziť mrazničku.  


Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Bazaroveregaly.sk

 

Nejnovější články