V tomto týždni (22.-26.4.) bude naše výdajné miesto otvorené len do 16:30, okrem štvrtka 25.4., kedy bude štandardná otváracia doba do 20:00. Ďakujeme za pochopenie!

Čo to je jedlý balkón a prečo sa vyplatí si ho vytvoriť

Na to, aby ste si vypestovali domáce paradajky, nemusíte mať záhradu. Vlastne nemusíte mať ani záhon. Bohato vám postačí jeden väčší hrantík a balkón. Takzvaný jedlý balkón je ideálnym riešením pre všetkých vášnivých pestovateľov a horlivých hortikulturalistov, žijúcich v mestskej džungli, kde je o čiernozem núdza. Môžete si ním zaistiť prísun kvalitnej domácej zeleniny v bio kvalite, a ešte si po sedavej práci užiť trochu tej manuálnej roboty. Nie je to nič zložité. Chcete vedieť, ako s jedlým balkónom začať?
Zelenina pestovaná na balkóne
Chcete si vypestovať vlastnú zeleninu, ale chýba vám záhradka? Nevadí!

Čo na jedlom balkóne najlepšie porastie?

Poďme sa najskôr pozrieť na to, čo je možné na jedlom balkóne úspešne pestovať. Okrasné kvetiny teraz nechajme bokom, ich zoznam by vystačil pokojne na celú knihu. Dariť sa tu ale bude aj bezpočtu druhov zeleniny a byliniek.

1. Paradajky

Paradajky sú populárna balkónová zelenina. Vyžadujú len dostatok slnka, priestranný hrantík a občasnú zálievku. Klasické odrody nezabudnite priviazať k tyčke, nech sa vám nezlomí. Voliť môžete ale aj zakrpatené paradajky ako napríklad Micro Cherry.

2. Uhorky

Pre miniuhorky a nakladačky platí to isté čo pre paradajky. Navyše prežijú výkyvy teplôt aj neskúsených záhradníkov a plodiť začínajú skoro po vysadení.

TIP: Ak chcete začať od semienka, predpestujte si paradajky a uhorky za oknom. 

3. Šalát

Hlávkový šalát, baby špenát či rukola potrebujú len dostatok vody. Z ich listov môžete pripravovať šaláty celé leto.

4. Mrkva a reďkvičky

Na mrkvu a reďkvičky vám stačí hlbší pozdĺžny hrantík. Vysádzajte ich v riadku tak, aby jednotlivé rastlinky okolo seba mali dostatok miesta.

5. Strukoviny

Strukoviny, napríklad taký hrášok či fazuľku, stačí zasiať do väčšieho hrantíka, zapichnúť k nim tyčky a potom len počkať, až sa vám po nich vyšplhajú.

6. Jahody

Jahody vám na balkóne vydržia niekoľko sezón. Len ich musíte včas a riadne zazimovať.

TIP: Ak trávite veľa času mimo domova, bude lepšie rastliny zasadiť do samozavlažovacích hrantíkov. Paradajky a papriky je aj tak lepšie zalievať odspodu, aby listy nechytili pleseň. 
Čili papričky v kvetináčoch
Pestujte si vlastné čili papričky na balkóne a ochuťte s nimi jedlo kedykoľvek budete mať chuť.

7. Čili papričky

Čili papričky už od vás budú vyžadovať trochu viac pozornosti. Poslúžia ale aj ako pekná dekorácia. Rovnako môžete na balkóne pestovať kompaktné odrody paprík.

8. Zemiaky

Aj také zemiaky si s trochou úsilia na balkóne vypestujete. Nie je potrebné kvôli nim kupovať žiadne obrovské kvetináče, skvelo porastú v obyčajnom jutovom vreci.

TIP: Urobte si vlastný kompost. Obstarajte si domáci kompostér. Až polovicu vášho komunálneho odpadu tvoria kompostovateľné zvyšky. Prečo to nevyužiť? Ušetríte za kompost aj poplatok za odpad. 

9. Bylinky

K zelenine môžete tiež pridať čerstvé bylinky, od tymianu, rozmarínu či oregana cez majorán a bazalku až po levanduľu. Vysaďte si ešte petržlen a pažítku do polievky a medovku a mätu do limonád a na čaje.

TIP: Na pestovanie byliniek môžete využiť závesné kvetináče na parapet, alebo kvetináče postavte na hliníkový rebrík
Hliníkový rebrík s bylinkami
Vypestujte si vlastné bylinky. Napríklad na hliníkovom rebríku.

Svoj balkón si najprv premerajte

Predtým, ako sa vrhnete na nákup semienok a sadeníc, si pripravte plán, ako by váš jedlý balkón vlastne mal vyzerať. Aj na taký malý priestor sa toho dá naskladať pomerne veľa, len je potrebné si všetko najprv starostlivo premerať.

Miestom ale nešetrite. Lepšie je sadiť do väčšieho objemu zeminy, ako rastliny dusiť na príliš malom priestore. Nekupujte tiež zbytočne ťažké keramické kvetináče. Plastové sa dajú ľahko prenášať a cez zimu sa lepšie skladujú.

Na skladovanie je dobré obstarať jeden policový regál. Postavte ho k tej stene balkóna, na ktorú cez deň dopadá najmenej svetla.

Stavajte do výšky, aj na to vám dobre poslúžia policové regály. Veľké hrantíky prisuňte k stene, pred ne sa ešte vojdú malé kvetinky. Závesné kvetináče môžete privŕtať na stenu. A pamätajte, hranatý hrantík má väčšiu úžitkovú plochu ako ten okrúhly.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com, BazárovéRegály.sk

 

Nejnovější články