Čo robiť, keď vás vaše izbové rastliny prosia o presadenie?

Jar je v plnom rozpuku. S koncom zimy sa neprebúdza len príroda za vašimi oknami. Ak máte doma nejakú tú izbovú rastlinu, je teraz najvyšší čas jej venovať trochu starostlivosti.
Žena presadzuje izbové rastliny
Jeden kvetináč na celý život nestačí. Keď rastlina povyrastie, je na čase ju presadiť.

Ako spoznáte, že vaše kvetiny potrebujú presadiť?

Pravidelným polievaním a prihnojovaním vaša práca nekončí. Ak chcete, aby vaše rastliny splnili svoj názov a rástli, budete im musieť raz za čas tiež obstarať nové obydlie. Ako spoznáte, že prišiel čas izbovú rastlinu presadiť?

  1. Izbová rastlina nerastie a nekvitne

  2. Listy vädnú a strácajú farbu, aj keď rastlina má vody dostatok

  3. Korene lezú z kvetináča hore-dole

  4. Substrát je zvetraný, prípadne pokrytý bielou plesňou

i: Kúpili ste si novú rastlinu?
Nový prírastok do rodiny bude potrebné presadiť hneď. V obchodoch a záhradníctvach kvetiny totiž sadia do čo najmenších kvetináčov a len s univerzálnym, ľahkým rašelinným substrátom, ktorý príliš zadržiava vodu a často chytá onú vyššie spomínanú bielu pleseň.

Čo na to budete potrebovať?

Zo záhradníckeho náčinia si vystačíte vlastne len s malou lopatkou. Ak nechcete príliš zašpiniť seba ani domov, pripravte si pár záhradníckych rukavíc a noviny. 

TIP: Miesto kanvičky vezmite napríklad fľašu od piva. 

Na zozname je ďalej zemina (tejto téme sa budeme podrobnejšie venovať o chvíľočku), drenáž, ktorá ochráni korene pred preliatím (stačí hrubší štrk, prípadne keramzit, čo sú také tie podivné „hľuzovky“) a samozrejme nový kvetináč, ktorý by mal byť o cca 3 cm väčší.

Lepšia ako plastové hrantíky je stará dobrá keramika. Keramický kvetináč sa síce horšie prenáša, ale zato „dýcha“ a kvetina v ňom prospieva lepšie. Pred presadzovaním ho na noc namočte do vody, aby nasiakol a nebral potom vlahu koreňom.
Presadzovanie hyacintu do keramického kvetináča
Aj keď sú keramické kvetináče ťažšie, rastlina v nich prospieva lepšie.

Kvetináč by mal mať zospodu otvor na odtok prebytočnej vody, preto myslite aj na misky pod kvetináč. Ak túžite po troche toho autentického dizajnu, môžete miesto misiek využiť napríklad staré smaltované plechové hrnčeky. Rastliny však nikdy nesaďte priamo do nich. Voda by nemala kam unikať a korene by v nej pomaly zhnili.

i: Príliš veľký kvetináč sa vám vypomstí
Chcete si ušetriť prácu? Nedávajte kvetiny do príliš veľkých nádob. Ak si myslíte, že tým budete mať presadzovanie z krku na ďalších x rokov, mýlite sa. Ak dáte izbovej rastline priestor, vyčerpá sa rozširovaním koreňov, zakrpatie a nebude kvitnúť.

Kľúčom k úspechu je správny substrát

Ešte skôr, ako sa dáte do samotného presadzovania izbových rastlín, bude treba vybrať správny substrát. Tých záhradníctva a hobby markety ponúkajú celý rad:

  • Substrát pre izbové kvetiny je zložený zo svetlej a tmavej rašeliny. Má neutrálne pH a hodí sa tak na pestovanie fuksií, afrických fialiek a ďalších kvitnúcich rastlín.

  • Substrát pre balkónové kvetiny je určený jednoročným rastlinám. Obsahuje preto dostatočné množstvo živín. Výrobcovia tiež ponúkajú špeciálne substráty priamo pre muškáty, begónie či surfínie.

  • Substrát pre orchidey, ktoré parazitujú na stromoch, tvorí drevité uhlie, kôra, kokosové vlákno, vápenec a rašelina.

  • Substrát pre kaktusy a sukulenty je priepustnejší. Obsahuje väčšie množstvo kremičitého piesku a ílovitej zeminy.

Každý skúsený pestovateľ ale vie, že najlepšie je namiešať si substrát vlastný. Je to jednoduché. Stačí ten kúpený v pomere 1:1 doplniť obyčajnou záhradnou zeminou, najlepšie preosiatou, s trochou piesku. Výsledný mix má ideálne vlastnosti pre väčšinu izbových rastlín, okrem orchideí.

TIP: Chcete mať istotu, že vám substrát (a s ním aj kvetiny) nesplesnejú? Upečte ho v rúre. Tak sa zbavíte všetkých nežiaducich zárodkov plesní aj húb a tiež vajíčok otravných ovocných mušiek. 
Žena presadzuje rastlinu do farebného kvetináča.
Pri presadzovaní si vystačíte pokojne len s lopatkou.

Postup pri presadzovaní izbových rastlín

Presadzovanie izbových rastlín sa dá hravo zvládnuť počas jedného popoludnia. Teda za predpokladu, že si doma nepestujete celý palmový háj.

  1. Izbovú rastlinu zalejte tak hodinu pred plánovaným presadením, aby sa dala z kvetináča lepšie vybrať.

  2. Pripravte si nový kvetináč. Na dno dajte drenáž s trochou piesku. Odtoková diera by mala byť prikrytá kamienkom, črepom alebo kúskom keramzitu, aby voda nevytekala von príliš rýchlo.

  3. Drenáž zasypte trochou substrátu, na ktorý potom budete klásť rastlinu. Zemina by mala trochu sadnúť, preto kvetináčom párkrát klepnite o zem.

  4. Teraz môžete kvetinu vybrať zo starého hrantíka. Koreňový bal opatrne premieste rukou. Nesnažte sa odstrániť úplne všetku zeminu, nech korene zbytočne nepoškodíte. Odumreté korene odlomte alebo lepšie odstrihnite.

  5. Vložte ju do nového kvetináča a korene starostlivo prikryte substrátom. Zeminu stlačte. Nesypte ju až po okraj, rastlina by mala byť približne v rovnakej výške ako doteraz.

  6. Presadenú rastlinu dôkladne zalejte (neplatí pre kaktusy). Nenechávajte ju stáť na priamom slnku a v prievane. Nejaké dva týždne ju nezalievajte, aby sa korene začali v novom kvetináči pekne rozrastať. Vädnúce listy môžete prípadne skropiť vodou.

TIP: Urobte si na balkóne jeden policový regál na skladovanie kvetináčov a zeminy. 


Zdroj fotografií: Depositphotos, BazárovéRegály.sk

Nejnovější články